Działa korzystnie na zdrowie, jest także skuteczna w walce z pluskwami. Mowa o…

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Ziemia okrzemkowa (inaczej: diatomit, ziemia diatomowa) jest to skała pochodzenia organicznego, powstała z pancerzyków glonów – okrzemek. Ten naturalny produkt bogaty w krzem jest coraz bardziej popularny w Polsce. A to za sprawą jego wielu właściwości korzystnych dla zdrowia i urody. Jakie właściwości ma ziemia okrzemkowa? Jak ją stosować dla zdrowia oraz na insekty? Dowiesz się z tego artykułu.

Ziemia okrzemkowa diatomit Diatomaceous,Earth,Also,Known,As,Diatomite,Mixed,In,Glass,Of
Ziemia okrzemkowa jest składnikiem wielu produktów znanych i stosowanych codziennie.
Shutterstock

Ziemia okrzemkowa: co to jest i jak wygląda

Ziemia okrzemkowa (inaczej: diatomit, ziemia diatomowa) jest to skała organogeniczna – czyli powstała w wyniku nagromadzenia się szczątków organicznych. Diatomit powstaje z pancerzyków okrzemek, mikroskopijnych jednokomórkowych glonów. Okrzemki wytwarzają skorupki z krzemionki, które po ich obumarciu osadzają się na dnie zbiorników wodnych, tworząc złoża ziemi okrzemkowej. Diatomit powstaje jako osad w zimnych morzach i jeziorach.

Głównym składnikiem diatomitu jest amorficzna krzemionka dwutlenku krzemu (SiO2) z domieszką krzemionki krystalicznej. W składzie ziemi okrzemkowej mogą znajdować się również szczątki innych organizmów, a także:  kalcyt, glaukonit, związki żelaza i substancje ilaste.

Jak wygląda ziemia okrzemkowa. Diatomit ma formę drobnego, białego lub jasnożółtego proszku. Może być też lekko szara lub beżowa w zależności od źródła złoża. Jest lekka, porowata, miękka i pylasta. Ma doskonałe właściwości chłonne. 

Ziemia okrzemkowa diatomit Diatomaceous,Earth,Also,Known,As,Diatomite,Mixed,In,Glass,Jar
Diatomit ma formę drobnego, białego lub jasnożółtego proszku. /
Shutterstock

Wydobywanie ziemi okrzemkowej. Obecnie diatomit wydobywany jest głównie w Ameryce Północnej. Niewielkie złoża występują na terenie Polski: w okolicach Łodzi, Poznania i Augustowa. Zależnie od pochodzenia, w jej składzie mogą znajdować się domieszki nieco innych minerałów. Najczęściej są to związki: sodu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu, boru i miedzi.

Właściwości i zastosowanie ziemi okrzemkowej

Ziemia okrzemkowa może występować w dwóch odmianach: diatomit spożywczy oraz diatomit przemysłowy. Różnią się one składem i przeznaczeniem. Ziemia okrzemkowa przemysłowa nie nadaje się do spożycia, a to dlatego, że nie jest odpowiednio oczyszczana. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast ziemia okrzemkowa spożywcza – jak sama nazwa wskazuje - jest przeznaczona do spożycia. I ma ona coraz większą ilość zwolenników ze względu na swoje liczne, prozdrowotne właściwości. W skład diatomitu spożywczego wchodzi: około 33 proc. krzemu, 19 proc, wapnia. A do tego po kilka procent sodu, magnezu, żelaza oraz niewielkie ilości tytanu, miedzi, boru, manganu oraz cyrkonu.

Ziemia okrzemkowa jest składnikiem wielu produktów znanych i stosowanych codziennie. Wchodzi ona w skład wielu kosmetyków, począwszy od past do zębów, po kosmetyki do pielęgnacji skóry. Diatomit spożywczy ma wiele właściwości i zastosowań korzystnych nie tylko dla zdrowia, ale też urody. Zalicza się do nich m.in.:

  • Pomoc w oczyszczeniu organizmu z pasożytów, toksyn i złogów;

  • Wsparcie oczyszczania krwi;

  • Obniżenie poziomu tzw. ”złego” cholesterolu czyli frakcji LDL;

  • Poprawa kondycji włosów, skóry i paznokci, a także stymulowanie wzrostu włosów i paznokci;

  • Pozytywny wpływ na stan kości;

  • Korzystny wpływ na stan zębów;

  • Uelastycznienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych;

  • Ogólnie pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy;

  • Uczestnictwo w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego;

  • Udział w procesach przemiany materii i wspomaganie procesu odchudzania.

Stosowanie ziemi okrzemkowej korzystne wpływa na kształtowane chrząstek, kości i ścięgien. Dlatego zaleca się jej stosowanie w chorobie zwyrodnieniowej, profilaktyce osteoporozy a także po wszelkiego rodzaju urazach ortopedycznych. Ze względu na jej działanie kardioprotekcyjne oraz poprawę stanu naczyń krwionośnych, diatomit sprawdza się w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzięki zwiększaniu elastyczności i wzmocnieniu naczyń krwionośnych, ochrania je przed uszkodzeniami oraz odkładaniem się blaszki miażdżycowej. Działa także pozytywnie na uzębienie, wspierając zwalczanie próchnicy, przeciwdziałając owrzodzeniom i stanom zapalnym dziąseł a także ich krwawieniom. 

Diatomit stosowany jest z powodzeniem także w kosmetologii. Ziemia okrzemkowa jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery. Wykazuje ona działanie normalizujące, oczyszczające i przeciwtrądzikowe. Chroni skórę wrażliwą przed działaniem różnych, drażniących ją czynników. Poza tym wspomaga regenerację dojrzałej skóry. Dlatego doskonale sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery.

Poza tym ziemia okrzemkowa ma również zastosowanie w przemyśle i ogrodnictwie. Pomaga usuwać szkodniki żerujące na roślinach w ogrodzie czy na polu. Jako, że jest to produkt w 100 proc. naturalny, jest on bezpieczny i nie zagraża przyrodzie. To także składnik odświeżaczy powietrza, produktów czyszczących, ściernych oraz farb. Pełni też funkcję absorbentu w laboratorium. W przemyśle używana jest m.in. jako: katalizator czy materiał izolacyjny w budownictwie i hutnictwie. Stosowana jest także w przemyśle naftowym, spożywczym i chemicznym jako absorbent, w produkcji dynamitu, czy przemyśle lakierniczym.

Ziemia okrzemkowa: dawkowanie i przeciwskazania

Jak stosować ziemię okrzemkową. W ostatnich latach ziemia okrzemkowa zyskuje popularność, ze względu na swoje korzystne dla zdrowia właściwości. Aby widzieć efekty, konieczne jest jej regularne stosowanie. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów zawierających w swoim składzie diatomit. Zazwyczaj występują one w postaci proszku do przyrządzenia zawiesiny. Jednak można znaleźć również ziemię okrzemkową w formie kapsułek czy tabletek.

Stosując preparat z diatomitem zawsze należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak to, o czym zawsze warto pamiętać, to odpowiednie nawodnienie organizmu i przyjmowanie podczas terapii minimum 2 litrów wody dziennie. A to dlatego, że ziemia okrzemkowa ma zdolność do wiązania dużej ilości wody, co niesie ze sobą ryzyko odwodnienia organizmu.

Przeciwwskazaniami do stosowania diatomitu są:

  • ciąża

  • karmienie piersią

  • wiek poniżej 12. roku życia czy też 

  • choroby układu oddechowego.

Ziemia okrzemkowa na pluskwy i inne stawonogi

Diatomit to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się pluskw z domu lub mieszkania. Środek ten jest niezwykle skuteczny a jednocześnie w pełni bezpieczny dla ludzi i zwierząt. W tym celu należy wybrać czystą ziemię okrzemkową

Niewielką ilość proszku  wysypuje się np.: w kanapach, na parapecie, w szczelinach podłogi, czy w okolicy drzwi wejściowych. Diatomit działa nie tylko na pluskwę domową (prowadząc do śmierci tego insekta, gdy tylko ma jakąkolwiek styczność z tym preparatem), ale także na inne uciążliwe szkodniki występujące w domu czy ogrodzie, np.: rybiki cukrowe, kleszcze, ptaszyńce czy obrzeżki

Oczywiście w sytuacji, gdy w mieszkaniu jest inwazja pluskiew, konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie dezynfekcji. Niemniej sama ziemia okrzemkowa jest doskonała w  zapobieganiu takim sytuacjom. Dlatego warto ją stosować, by w domu – w tym w kanapach, wersalkach i fotelach – nie pojawili się ci nieproszeni goście.

Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link