Ziemia okrzemkowa (inaczej: diatomit, ziemia diatomowa) jest to skała pochodzenia organicznego, powstała z pancerzyków glonów – okrzemek. Ten naturalny produkt bogaty w krzem jest coraz bardziej popularny w Polsce. A to za sprawą jego wielu właściwości korzystnych dla zdrowia i urody. Jakie właściwości ma ziemia okrzemkowa? Jak ją stosować dla zdrowia oraz na insekty? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści
Ziemia okrzemkowa: co to jest i jak wygląda
Ziemia okrzemkowa (inaczej: diatomit, ziemia diatomowa) jest to skała organogeniczna – czyli powstała w wyniku nagromadzenia się szczątków organicznych. Diatomit powstaje z pancerzyków okrzemek, mikroskopijnych jednokomórkowych glonów. Okrzemki wytwarzają skorupki z krzemionki, które po ich obumarciu osadzają się na dnie zbiorników wodnych, tworząc złoża ziemi okrzemkowej. Diatomit powstaje jako osad w zimnych morzach i jeziorach.
Głównym składnikiem diatomitu jest amorficzna krzemionka dwutlenku krzemu (SiO2) z domieszką krzemionki krystalicznej. W składzie ziemi okrzemkowej mogą znajdować się również szczątki innych organizmów, a także: kalcyt, glaukonit, związki żelaza i substancje ilaste.
Jak wygląda ziemia okrzemkowa. Diatomit ma formę drobnego, białego lub jasnożółtego proszku. Może być też lekko szara lub beżowa w zależności od źródła złoża. Jest lekka, porowata, miękka i pylasta. Ma doskonałe właściwości chłonne.
Wydobywanie ziemi okrzemkowej. Obecnie diatomit wydobywany jest głównie w Ameryce Północnej. Niewielkie złoża występują na terenie Polski: w okolicach Łodzi, Poznania i Augustowa. Zależnie od pochodzenia, w jej składzie mogą znajdować się domieszki nieco innych minerałów. Najczęściej są to związki: sodu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu, boru i miedzi.
Właściwości i zastosowanie ziemi okrzemkowej
Ziemia okrzemkowa może występować w dwóch odmianach: diatomit spożywczy oraz diatomit przemysłowy. Różnią się one składem i przeznaczeniem. Ziemia okrzemkowa przemysłowa nie nadaje się do spożycia, a to dlatego, że nie jest odpowiednio oczyszczana.
Natomiast ziemia okrzemkowa spożywcza – jak sama nazwa wskazuje - jest przeznaczona do spożycia. I ma ona coraz większą ilość zwolenników ze względu na swoje liczne, prozdrowotne właściwości. W skład diatomitu spożywczego wchodzi: około 33 proc. krzemu, 19 proc, wapnia. A do tego po kilka procent sodu, magnezu, żelaza oraz niewielkie ilości tytanu, miedzi, boru, manganu oraz cyrkonu.
Ziemia okrzemkowa jest składnikiem wielu produktów znanych i stosowanych codziennie. Wchodzi ona w skład wielu kosmetyków, począwszy od past do zębów, po kosmetyki do pielęgnacji skóry. Diatomit spożywczy ma wiele właściwości i zastosowań korzystnych nie tylko dla zdrowia, ale też urody. Zalicza się do nich m.in.:
Pomoc w oczyszczeniu organizmu z pasożytów, toksyn i złogów;
Wsparcie oczyszczania krwi;
Obniżenie poziomu tzw. ”złego” cholesterolu czyli frakcji LDL;
Poprawa kondycji włosów, skóry i paznokci, a także stymulowanie wzrostu włosów i paznokci;
Pozytywny wpływ na stan kości;
Korzystny wpływ na stan zębów;
Uelastycznienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych;
Ogólnie pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy;
Uczestnictwo w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego;
Udział w procesach przemiany materii i wspomaganie procesu odchudzania.
Stosowanie ziemi okrzemkowej korzystne wpływa na kształtowane chrząstek, kości i ścięgien. Dlatego zaleca się jej stosowanie w chorobie zwyrodnieniowej, profilaktyce osteoporozy a także po wszelkiego rodzaju urazach ortopedycznych. Ze względu na jej działanie kardioprotekcyjne oraz poprawę stanu naczyń krwionośnych, diatomit sprawdza się w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzięki zwiększaniu elastyczności i wzmocnieniu naczyń krwionośnych, ochrania je przed uszkodzeniami oraz odkładaniem się blaszki miażdżycowej. Działa także pozytywnie na uzębienie, wspierając zwalczanie próchnicy, przeciwdziałając owrzodzeniom i stanom zapalnym dziąseł a także ich krwawieniom.
Diatomit stosowany jest z powodzeniem także w kosmetologii. Ziemia okrzemkowa jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji cery. Wykazuje ona działanie normalizujące, oczyszczające i przeciwtrądzikowe. Chroni skórę wrażliwą przed działaniem różnych, drażniących ją czynników. Poza tym wspomaga regenerację dojrzałej skóry. Dlatego doskonale sprawdzi się w pielęgnacji każdego rodzaju cery.
Poza tym ziemia okrzemkowa ma również zastosowanie w przemyśle i ogrodnictwie. Pomaga usuwać szkodniki żerujące na roślinach w ogrodzie czy na polu. Jako, że jest to produkt w 100 proc. naturalny, jest on bezpieczny i nie zagraża przyrodzie. To także składnik odświeżaczy powietrza, produktów czyszczących, ściernych oraz farb. Pełni też funkcję absorbentu w laboratorium. W przemyśle używana jest m.in. jako: katalizator czy materiał izolacyjny w budownictwie i hutnictwie. Stosowana jest także w przemyśle naftowym, spożywczym i chemicznym jako absorbent, w produkcji dynamitu, czy przemyśle lakierniczym.
Ziemia okrzemkowa: dawkowanie i przeciwskazania
Jak stosować ziemię okrzemkową. W ostatnich latach ziemia okrzemkowa zyskuje popularność, ze względu na swoje korzystne dla zdrowia właściwości. Aby widzieć efekty, konieczne jest jej regularne stosowanie. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów zawierających w swoim składzie diatomit. Zazwyczaj występują one w postaci proszku do przyrządzenia zawiesiny. Jednak można znaleźć również ziemię okrzemkową w formie kapsułek czy tabletek.
Stosując preparat z diatomitem zawsze należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak to, o czym zawsze warto pamiętać, to odpowiednie nawodnienie organizmu i przyjmowanie podczas terapii minimum 2 litrów wody dziennie. A to dlatego, że ziemia okrzemkowa ma zdolność do wiązania dużej ilości wody, co niesie ze sobą ryzyko odwodnienia organizmu.
Przeciwwskazaniami do stosowania diatomitu są:
ciąża,
karmienie piersią,
wiek poniżej 12. roku życia czy też
choroby układu oddechowego.
Ziemia okrzemkowa na pluskwy i inne stawonogi
Diatomit to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się pluskw z domu lub mieszkania. Środek ten jest niezwykle skuteczny a jednocześnie w pełni bezpieczny dla ludzi i zwierząt. W tym celu należy wybrać czystą ziemię okrzemkową.
Niewielką ilość proszku wysypuje się np.: w kanapach, na parapecie, w szczelinach podłogi, czy w okolicy drzwi wejściowych. Diatomit działa nie tylko na pluskwę domową (prowadząc do śmierci tego insekta, gdy tylko ma jakąkolwiek styczność z tym preparatem), ale także na inne uciążliwe szkodniki występujące w domu czy ogrodzie, np.: rybiki cukrowe, kleszcze, ptaszyńce czy obrzeżki.
Oczywiście w sytuacji, gdy w mieszkaniu jest inwazja pluskiew, konieczne jest natychmiastowe przeprowadzenie dezynfekcji. Niemniej sama ziemia okrzemkowa jest doskonała w zapobieganiu takim sytuacjom. Dlatego warto ją stosować, by w domu – w tym w kanapach, wersalkach i fotelach – nie pojawili się ci nieproszeni goście.
Serwis ma charakter informacyjny. Jego zawartość stanowi jedynie wyraz poglądów autorów poszczególnych publikacji lub też odzwierciedlenie ich wiedzy. Zawarte w Serwisie treści oraz sposób ich przekazania, bez względu na osobę autora publikacji, w żadnej mierze nie stanowią czynności z zakresu świadczenia usług medycznych, diagnozy, konsultacji lekarskiej, świadczenia pomocy prawnej, ani innego rodzaju poradnictwa zdrowotnego.