Zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r. Czym jest zasiłek pielęgnacyjny? Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czym jest zasiłek pielęgnacyjny? Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a komu nie przysługuje? Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Na jaki czas przyznawany jest zasiłek pielęgnacyjny?
dziecko, niepełnosprawność, zasiłek
Zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r. Czym jest zasiłek pielęgnacyjny? Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
shutterstock

W ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych określono prawa do świadczeń rodzinnych oraz zasady ustalania, przyznawania i wypłacania poszczególnych świadczeń. Wyróżniono dwa rodzaje świadczeń opiekuńczych: świadczenie pielęgnacyjne oraz zasiłek pielęgnacyjny.

Czym jest zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem pieniężnym. Przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki oraz pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny podlega co trzy lata weryfikacji. Ostatnia weryfikacja wysokości tego świadczenia odbyła się w roku 2024. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna, wysokość zasiłku pielęgnacyjnego pozostała na niezmienionym poziomie. Zasiłek pielęgnacyjny wynosi w dalszym ciągu 215,84 zł. Kolejna weryfikacja wysokości zasiłku pielęgnacyjnego odbędzie się dopiero w 2027 r.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

W przypadku, gdy dana osoba przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, tj. w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, a także szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje. Nie należy się on także osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Jeżeli członkowi rodziny za granicą przysługuje świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby, na którą jest składany wniosek, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?

Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego najlepiej złożyć jak najszybciej. Złożenie wniosku w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, prawo do zasiłku ustalane jest od miesiąca, w którym wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności został złożony. Osoby, które złożą wniosek o zasiłek pielęgnacyjny po tym terminie, będą miały prawo do zasiłku pielęgnacyjnego począwszy od miesiąca, w którym złożyły wniosek o ustalenie prawa do tego zasiłku. Powyższy wniosek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla miejsca zamieszkania. Można go także złożyć drogą elektroniczną poprzez portal Emp@tia oraz przez platformę ePuap.

Zasiłek pielęgnacyjny: na jaki czas jest przyznawany?

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas nieokreślony. Tylko w przypadku, gdy orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wydane jest na czas określony, zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest na czas określony do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link