Rewolucyjny opatrunek. Monitoruje stan rany i wykrywa infekcje. Kiedy trafi do sprzedaży?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy to możliwe, by opatrunek wykorzystywał zaawansowane technologie i materiały medyczne i nie tylko chronił ranę, ale także monitorował jej stan i wykrywał infekcje? Tak. Wszystko dzięki grupie doktorantów z Politechniki Warszawskiej. Wkrótce innowacyjny opatrunek trafi do sprzedaży. 
szpital opieka medyczna lekarz kobieta
Inteligentny opatrunek ocenia stan rany i wykrywa infekcję. Kiedy trafi do sprzedaży?
Shutterstock

Doktoranci z Politechniki Warszawskiej już jakiś czas temu przedstawili swój wynalazek jakim był SmartHeal - inteligentny opatrunek, który samodzielnie ocenia stan rany i wykrywa infekcję bez konieczności jego zdejmowania, dzięki czemu nie narusza gojących się tkanek

Inteligentny opatrunek wyposażony jest w precyzyjny, elektroniczny czujnik pH i dzięki wykorzystaniu systemów komunikacji Radio-Frequency Identification pozwala na ocenę stanu rany i wykrywanie infekcji. Co więcej, w wielu przypadkach może się to obyć bez wizyty u lekarza, a do jego obsługi wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją. 

Autorami wynalazku jest grupa doktorantów Politechniki Warszawskiej - Tomasz Raczyński, Piotr Walter i Dominik Baraniecki. Skonstruowany został do tej pory sensor opatrunku, a jego skuteczność została potwierdzona w laboratoriach. Zespół opracował również metodę integracji drukowanej elektroniki z materiałami tekstylnymi. 

Obecnie przeprowadzane są testy biozgodności i testy kliniczne. Są one niezbędne do ukończenia procesu certyfikacji urządzenia. Zespół ma nadzieję, że sprzedaż opatrunków rozpocznie się w 2025 roku

Prestiżowa nagroda dla polskiego zespołu 

Przypomnijmy, w listopadzie 2022 roku Politechnika Warszawska poinformowała, że SmartHEAL, inteligentny opatrunek autorstwa – wówczas absolwentów, a obecnie doktorantów politechniki - zwyciężył w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

James Dyson to brytyjski miliarder, projektant urządzeń przemysłowych i wynalazca, który poszukuje pomysłów, które rozwiązują praktyczne problemy z życia codziennego. Międzynarodowa komisja, w skład której wchodzi 15 inżynierów, naukowców i projektantów, wyłoniła 20 finałowych wynalazków z całego świata. Laureata wyłonił sam James Dyson, który nagrodę przyznał właśnie autorom projektu SmartHEAL

Inteligentny opatrunek - co to takiego? 

Inteligentne opatrunki to zaawansowane technologicznie materiały medyczne, które rewolucjonizują podejście do leczenia ran. W przeciwieństwie do tradycyjnych bandaży, które jedynie chronią ranę, inteligentne opatrunki aktywnie wspierają proces gojenia. Mogą monitorować stan rany, a nawet dostarczać substancji leczniczych i komunikować się z lekarzem za pośrednictwem technologii. 

Działanie inteligentnych opatrunków zależy od rodzaju i zastosowanej technologii. Najczęściej inteligentne opatrunki monitorują stan rany (mogą być wyposażone w czujniki, które mierzą poziom wilgotności, pH, temperatury lub obecność infekcji). Mogą także reagować na potrzeby (w odpowiedzi na zmiany w stanie rany opatrunek może uwalniać leki, takie jak antybiotyki lub środki przyspieszające regenerację tkanek). Co więcej, mogą zapobiegać zakażeniom, dzięki materiałom antybakteryjnym np. z dodatkiem srebra. Są też w stanie, gdy są zintegrowane z urządzeniami mobilnymi lub komputerami, przesyłać dane o stanie rany, co pozwala na zdalne monitorowanie przez lekarza. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy:
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link