Długość życia Polaków w zdrowiu. Dane GUS

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Długość życia Polaków w zdrowiu. W piątek, 29 listopada 2024 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną pn. „Trwanie życia w zdrowiu w 2023 r.”. Z informacji opublikowanych przez GUS wynika, że Polacy coraz większą część życia żyją w zdrowiu.
seniorzy
Długość życia Polaków w zdrowiu. Dane GUS
Shutterstock

Na wstępie GUS przekazał, że wydłużenie trwania życia w zdrowiu jest jednym z głównych celów polityki zdrowotnej wielu krajów. W przypadku, gdy oczekiwane trwanie życia w zdrowiu wzrasta szybciej niż przeciętne trwanie życia, oznacza to, że ludzie przez coraz większą część życia charakteryzują się dobrym zdrowiem. Dodał także, że w analizie oczekiwanego trwania życia w zdrowiu ważne jest uwzględnienie również przeciętnego trwania życia. Przez trwanie w zdrowiu GUS definiuje część życia wolną od niepełnosprawności.

Długość życia Polaków w zdrowiu. Dane GUS 

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2023 r. trwanie życia w zdrowiu w momencie urodzenia wyniosło 61,3 roku dla mężczyzn (82,1 proc. życia w zdrowiu) i 64,6 roku dla kobiet (78,8 proc. życia w zdrowiu). Oznacza to wzrost o 1,2 roku dla mężczyzn i o 0,9 roku dla kobiet w stosunku do 2022 r.

W 2023 r. wskaźnik oczekiwanej długości życia w zdrowiu najbardziej zwiększył się dla mężczyzn w województwach: opolskim (o 1,8 roku), mazowieckim (o 1,6 roku), dolnośląskim (o 1,5 roku), śląskim (o 1,3 roku), pomorskim (o 1,2 roku), warmińsko-mazurskim (o 1,2 roku), małopolskim (o 1,2 roku) oraz lubuskim (o 1,1 roku), a dla kobiet w województwach: dolnośląskim (o 1,4 roku), opolskim (o 1,3 roku), warmińsko-mazurskim (o 1,2 roku), mazowieckim (o 1,2 roku), kujawsko-pomorskim (o 1,2 roku), lubuskim (o 1,1 roku) oraz pomorskim (o 1,1 roku). GUS podkreślił, że trwanie życia w zdrowiu wzrosło zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn we wszystkich województwach.

Życie w zdrowiu a miejsce zamieszkania

W publikacji porównano także życie w zdrowiu ze względu na miejsce zamieszkania. Z informacji opublikowanych przez GUS wynika, że w 2023 r. mieszkańcy obszarów wiejskich charakteryzowali się krótszym trwaniem życia w zdrowiu od mieszkańców miast. W 2023 r. oczekiwane trwanie życia w zdrowiu dla mężczyzn w miastach wynosiło 61,3, a na wsi 61,1 roku, natomiast dla kobiet odpowiednio 64,6 oraz 64,4 roku. 

GUS zwrócił uwagę także na to, że mieszkańcy z województw zachodnich przeżywają większą część życia bez niepełnosprawności niż mieszkańcy województw znajdujących się na wschodzie kraju. "W przypadku mężczyzn województwa charakteryzujące się niskim zarówno trwaniem życia, jak i trwaniem życia w zdrowiu to: łódzkie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W województwie mazowieckim i dolnośląskim wartości obu wskaźników były zbliżone do poziomu krajowego. Województwa wielkopolskie i opolskie były jedynymi województwami w przypadku mężczyzn, gdzie oba wskaźniki osiągnęły wysoki poziom. Na uwagę zasługują również województwa zachodniopomorskie i lubuskie, w których pomimo niskiego trwania życia odnotowano relatywnie wysokie trwanie życia w zdrowiu. W przypadku kobiet niskim poziomem obu parametrów charakteryzowały się województwa: łódzkie, kujawsko-pomorskie oraz śląskie. W województwie pomorskim parametry te były takie same jak dla poziomu krajowego. Województwa, w których zarówno trwanie życia, jak i trwanie życia w zdrowiu przekroczyły poziom krajowy to opolskie, mazowieckie oraz małopolskie. Na szczególną uwagę zasługują województwa wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie, w których pomimo niskiego trwania życia występował wysoki wskaźnik trwania życia w zdrowiu, wyraźnie przekraczający poziom krajowy" - wskazano w publikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link