Moc merdającego ogona. Sukces ogólnopolskiego programu dogoterapii

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kontakt człowieka ze zwierzętami niesie ze sobą wiele korzyści – wspomaga procesy leczenia, ułatwia radzenie sobie ze stresem, bólem i znacznie poprawia nasze samopoczucie. Ogólnopolski program dogoterapii prowadzony przez Mars Polska i Fundację Dr Clown odniósł niemały sukces. Pomógł już ponad 30 tysiącom małych pacjentów ze szpitali dziecięcych i seniorów z Domów Opieki Społecznej.
Young,Dog,Owner,Happy,To,See,His,Pet,Golden,Retriever
Moc merdającego ogona. Sukces dogoterapii w Polsce. Ilu małych pacjentów z niej skorzystało?
shutterstock

Tylko w 2024 roku z dobroczynnej interakcji z psem i terapeutą skorzystało blisko 9 tysięcy beneficjentów w 27 szpitalach i 15 DPS-ach. Pomógł ok. 30 tys. małych pacjentów.

Moc merdającego ogona. Co daje dogoterapia?

Zwierzęta, co potwierdzają badania naukowe, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Kontakt z psem wywołuje radość i buduje pozytywne emocje, ponieważ czworonożny przyjaciel ofiaruje bezwarunkową miłość i akceptację, poczucie bezpieczeństwa i szczęścia, co jest ogromnym motywatorem dla dzieci i dorosłych. Przebywając z psem pacjenci odbierają jego pozytywną energię, otwierają się, nabierają odwagi do pokonywania trudności, z większym zapałem podchodzą do ćwiczeń terapeutycznych.

Dlatego dogoterapia, czyli terapia z udziałem odpowiednio przeszkolonego czworonoga, pod czujnym okiem jego opiekuna-dogoterapeuty, to przyjemne, a zarazem niezwykle skuteczne wsparcie procesu leczenia i fizjoterapii. Pomaga pacjentom w sytuacji choroby, motywuje ich do wysiłku potrzebnego w rehabilitacji, oraz aktywizuje seniorów.

Mars Polska z Fundacją Dr Clown od ośmiu lat organizują ogólnopolski program dogoterapii w polskich szpitalach dziecięcych i domach pomocy społecznej, dzięki któremu coraz więcej osób może skorzystać z dobroczynnej interakcji człowiek – zwierzę.

Największy w Polsce pogram dogoterapii

W 2017 roku Mars Polska wspólnie z Fundacją Dr Clown zainicjował ogólnopolski program dogoterapii połączonej z ,"terapią śmiechem" dla dzieci i młodzieży w szpitalach. Od 2021 roku objął on także seniorów w Domach Pomocy Społecznej, a w 2023 został rozszerzony na odziały rehabilitacji w szpitalach dziecięcych. Program dynamicznie się rozwija i daje wymierne efekty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko w 2024 roku z zajęć z udziałem certyfikowanych dogoterapeutów i wyszkolonych psów skorzystało 8957 osób – 8309 małych pacjentów w 27 szpitalach dziecięcych i 648 seniorów w 15 Domach Pomocy Społecznej. To blisko 13% wzrost w porównaniu do 2023 roku. W ciągu 8 lat ta wyjątkowa moc merdającego ogona wsparła 30 286 osób. Obecnie jest to największy projekt dogoterapii w Polsce, działający dzięki współpracy organizacji pozarządowej oraz biznesu.

– Więź człowieka i zwierzęcia pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia i niesie ze sobą wiele korzyści dla obu stron. Gdy 8 lat temu spotkaliśmy się z Fundację Dr Clown i wspólnie planowaliśmy program dogoterapii wsparty terapią śmiechem, marzyliśmy, że będzie to projekt, który przyniesie wiele dobra i z czasem będziemy mogli pomagać dzieciom w placówkach w całej Polsce. Dziś wiemy, że "chcieć to móc"! - mówi Marzena Ignaczak, External Affairs w Mars Polska..

Dodaje, że historia tego programu udowadnia, że można osiągnąć bardzo wiele, jeśli ma się ambicję i determinację, żeby spełniać marzenia.

Początki zwykle nie są łatwe, ale jeśli chcesz pomagać, masz do tego odpowiedniego partnera i pasję, to wszystko jest możliwe. Entuzjastycznie i z pełną odpowiedzialnością zaangażowaliśmy się w nasz wspólny plan i dzięki otwartości polskich szpital i Domówi Opieki Społecznej, dziś widzimy cudowne efekty tych zajęć. Przez te lata projekt się rozrósł, ale i ustrukturyzował. A liczba ponad 30 tysięcy beneficjentów, którym udało się nam przynieść uśmiech, szczęście i wsparcie dzięki interakcji z psem, napełnia nas dumą i utwierdza w przekonaniu, że warto mieć wielkie marzenia. Udało się nam bowiem stworzyć projekt, który jest obecnie największym programem dogoterapii w Polsce koordynowanym przy współpracy organizacji pozarządowej oraz biznesu – wyjaśnia.

Pies w terapii. Co daje człowiekowi?

Pies daje nam niesamowite, bezkrytyczne wsparcie, co jest ogromnym motywatorem. Zabawa z nim pomaga oderwać się od często smutnej rzeczywistości szpitala, przynosi radość, redukuje stres, obniża ciśnienie krwi, a także buduje poczucie własnej wartości. Dla dzieci i seniorów z ograniczoną mobilnością aktywności z czworonogiem w przyjemny sposób zachęcają do podejmowania ruchu.

Dla seniorów obecność psa staje się też pretekstem do nowych interakcji między pensjonariuszami, co pozwala zmniejszyć uczucie osamotnienia. Obecności psa w ośrodku zawsze towarzyszą uśmiech, rozluźnienie, po prostu szczęście.

"Pies świetnie motywuje do działania"

– Kiedy wchodzimy z psem do szpitala, zmienia się klimat, tak jakby czas się zatrzymał i zatrzymują się też troski. I to jest moment, w którym jesteśmy tu i teraz, z psem w działaniu, w akcji, w samych przyjemnościach. Podczas zajęć dogoterapii dzieci zapominają o bólu, o strachu i o tym, co ich czeka i jakie są straszne te badania. Pies świetnie motywuje do działania, do wspólnej pracy, do sztuczek, do zadań. Niejednokrotnie otwiera dzieci. Pamiętam historię Kasi, która wybudzała się ze śpiączki i miała trudności w ćwiczeniach rehabilitacyjnych - mówi Sabina Złotorowicz-Ryś, dogoterapeutka.

Ta rehabilitacja to codzienne ćwiczenia, które często wywołują ból albo jakiś dyskomfort. - Kiedy przychodził pies do Kasi, Kasia chętnie prostowała rękę, wkładała więcej wysiłku w te ćwiczenia, bo chciała to wykonać dla psa i razem z psem. I właśnie wtedy to były te najważniejsze kamienie milowe rehabilitacji, kiedy Kasia osiągała super efekty. Tylko właśnie dzięki temu, albo aż, że przyszedł pies na salę rehabilitacyjną i razem z nią był w tym trudzie i jej pomagał – mówi Sabina Złotorowicz-Ryś, dogoterapeutka.

Dogoterapeuci i doktorzy Clowni. Jak wygląda współpraca?

Doktorzy Clowni, dogoterapeuci i psy wspólnie przynoszą uśmiech i wspierają w trudnych chwilach. Współpraca Fundacji Dr Clown i Mars Polska w ramach programu gwarantuje dobre efekty. Fundacja Dr Clown specjalizuje się w „terapii śmiechem” – od 1999 r. Doktorzy Clowni, w kolorowych strojach, odwiedzają szpitale i placówki specjalne po to, by nieść radość i koić lęki tych, którzy mierzą się z chorobą albo trudną sytuacją życiową.

Z programem dogoterapii współpracują certyfikowani dogoterapeuci posiadający szeroki wachlarz umiejętności pozwalających im na dopasowanie ćwiczeń do potrzeb pacjentów tak, aby przynosiły im one realne korzyści. Odwiedzając małych pacjentów w szpitalach i seniorów w Domach Pomocy Społecznej tworzą wspólnie poczucie bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia i przynależności, idealne do opieki nad pacjentami, ich rekonwalescencji i budowania więzi między uczestnikami zajęć dogoterapeutycznych.

– W Fundacji Dr Clown wiemy, jak ważne są wszelkie działania, które wspierają chorego i budują jego poczucie sprawczości. Doktorzy Clowni od 25 lat udowadniają, że uśmiech może zmienić smutną, odbierającą poczucie bezpieczeństwa rzeczywistość szpitala na taką, która jest bardziej przyjazna i sprzyja szybszemu powrotowi do zdrowia. Kiedy zaczęliśmy współpracę z Mars Polska mieliśmy przekonanie, że dzięki połączeniu "terapii śmiechem" i dogoterapii pomnożymy dobro, które się dzieje w czasie naszych wizyt. Po 8 latach możemy pochwalić się tym, że już tysiące dzieci i seniorów doświadczyło tak cennej, bezwarunkowej obecności psa i uśmiechu Doktora Clowna – mówi Katarzyna Czereszewska, Dyrektorka ds. Oddziałów Fundacji i akcji CSR w Fundacji Dr Clown.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link