Będą konsekwencje za nieodwołanie wizyty u lekarza. Rząd podjął decyzję

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rząd zatwierdził przepisy o Centralnej e-Rejestracji. Nieodwołanie wizyty lekarskiej będzie wiązało się z określonymi konsekwencjami dla pacjenta. Zmiany dotkną także placówki medyczne. Te, które zignorują obowiązek integracji z systemem, będą miały ograniczone wypłaty z NFZ.
poczekalnia lekarz przychodnia szpital
Będą kary za nieodwołanie wizyty u lekarza. Rząd podjął decyzję
shutterstock

Nieodwoływanie wizyt lekarskich przez pacjentów to poważny problem, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. Każda nieodwołana wizyta to zmarnowany termin, który mógł zostać wykorzystany przez innego pacjenta – często pilnie potrzebującego pomocy. W skali miesiąca czy roku tworzy to sztuczne kolejki, wydłuża czas oczekiwania i utrudnia dostęp do specjalistów.

Dla placówek medycznych to także realna strata – zarówno organizacyjna, jak i finansowa. Lekarz czeka na pacjenta, który się nie pojawia, a w tym czasie mógłby przyjąć kogoś innego. Rada Ministrów postanowiła wprowadzić przepisy, które zmniejszą skalę problemu.

Konsekwencje za niepojawienie się na wizycie

W piątek, 25 lipca, Rada Ministrów przyjęła przepisy nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Niepojawienie się na wizycie bez ważnego uzasadnienia będzie miało swoje konsekwencje. Pacjent będzie musiał „ustawić się" na nowo w elektronicznej kolejce.

W przypadku niezgłoszenia się w ustalonym terminie wizyta podlega skreśleniu z harmonogramu przyjęć i centralnego wykazu oczekujących. Wyjątkiem jest udowodnienie, że niezgłoszenie się w ustalonym terminie nastąpiło z powodu tzw. siły wyższej.

Konsekwencje dla placówek za niedostosowanie się do zasad e-rejestracji

Ale to nie wszystko. Nowelizacja reguluje także obowiązek integracji z elektronicznym systemem zapisów na wizyty (Centralną e-Rejestrację) dla wszystkich placówek w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Są to pierwszorazowe wizyty do kardiologa, badanie mammograficzne i badanie cytologiczne przy czym lista świadczeń ma być sukcesywnie rozszerzana w przyszłości. Ignorowanie integracji z nowym systemem również będzie miało swoje konsekwencje i... nie będzie się opłacać. W takim przypadku NFZ wstrzyma płatności należności z tytułu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej objętych tym obowiązkiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Centralna e-Rejestracja – co to takiego?

Celem Centralnej e-Rejestracji jest uproszczenie sposobu zapisów, odwoływania wizyt i dostępu do wolnych terminów dla pacjentów. Z kolei dla placówek oznacza to mniej nieodwołanych wizyt i brak konieczności prowadzenia własnych list oczekujących. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku. Placówki będą miały sześć miesięcy na dostosowanie się do nich.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link