Joga twarzy czyli trening brwi zamiast botoksu. Te ćwiczenia zwolnią proces starzenia się skuteczniej niż preparaty za fortunę

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jaki sens ma joga twarzy, znana tez jako face yoga? Trening brwi zamiast botoksu – w mediach społecznościowych joga twarzy jest uważana za idealny zabieg przeciwstarzeniowy. Jest skuteczna, a nie kosztuje fortuny.
Joga twarzy skuteczniej powstrzymuje proces starzenia się niż botoks i bardzo drogie kremy
Shutterstock

Co to ma wspólnego z jogą i jak pomaga w walce ze starzeniem?

Dlaczego ćwiczenia twarzy i joga idą w parze?

Ludzie na ogół nie lubią starzenia się, jogini również.
Techniki jogi były promowane w starożytnych manuskryptach między innymi jako sposób na zachowanie energii życiowej oraz na pokonanie lub kontrolowanie (starzejącego się) ciała.
Na przykład jeden z najstarszych tekstów o jodze, stwierdza (w przybliżonym tłumaczeniu): kontrola energii poprzez ćwiczenia oddechowe pranajamę, jest sposobem na pokonanie choroby. Dzięki nim jogin może przezwyciężyć słabość związaną ze starością i zachować witalność szesnastolatka.

Piękno było również przedmiotem troski starożytnych joginów, choć mniej niż dziś koncentrowali się na konkretnych cechach. Ten sam tekst jogi stwierdza na przykład, że jeśli piękno i szczupłość są obecne, jogin odniósł sukces. (Uwaga: piękno nie jest tu zdefiniowane ani utożsamiane ze szczupłością czy młodością).
Współczesna joga również angażuje ruchy twarzy: na przykład w pozycji lwa, wysuwasz język w kierunku brody, ściągasz brwi i, oczywiście, ryczysz jak lew.

Większość osób będzie początkowo odczuwać pewien dyskomfort, ale ćwiczenie to ma na celu nie tylko wyzwolenie, ale także aktywację i rozluźnienie mięśni twarzy. Istnieją również specjalne ćwiczenia oczu, które pomagają utrzymać ostrość widzenia i rozluźnić oczy.
Mięsień, który aktywnie się napina, może się również łatwiej rozluźnić. Zróżnicowany zakres ruchu zapewnia również giętkość i spowalnia procesy degeneracyjne. Dotyczy to całego ciała: stawów, powięzi (naszej tkanki łącznej), mózgu, a nawet twarzy.
Jeśli będziemy regularnie ruszać ciałem, prawdopodobnie poczujemy się bardziej energiczni będziemy emanować tą energią — zmarszczki mogą stać się mniej widoczne.

Czy ćwiczenia mięśni twarzy można nazwać jogą?

Joga czy nie joga, wszystko jest względne.
Starożytni jogini też robili miny, a ćwiczenia pomagają! Większość znanych nam dziś ćwiczeń jogi to połączenie tradycji z nowoczesnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby nazwać dyscyplinę „jogą”, musi ona przynajmniej odwoływać się do tych podejść, o których mówi tradycja jogi.
W przypadku zajęć jogi twarzy ten rozdział to co najwyżej skąpy akapit. Poza tym joga twarzy brzmi o wiele lepiej niż ćwiczenia przeciwzmarszczkowe. Czy działa, to już inna kwestia.

Jak działa joga twarzy?
Joga twarzy nie została praktycznie zbadana naukowo.
Pewne badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało pozytywne efekty stosowania jogi twarzy. Uczestniczki badania ćwiczyły ją przez pięć miesięcy, najpierw codziennie, a następnie co dwa dni.

Po zakończeniu badania porównano zdjęcia uczestniczek „przed” i „po”. Rezultat: policzki badanych zostały ocenione jako pełniejsze, a ich wiek oszacowano na młodszy.
Jednak w badaniu wzięło udział tylko 27 kobiet, a ukończyło je tylko 16, co ogranicza wiarygodność wyników.
Prawda jest taka: aby zachować jędrną skórę aż do późnej starości, potrzebne są dobre geny, brak palenia, zbilansowana dieta i ochrona skóry przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

Wiele osób pije alkohol i źle się odżywia, ale spodziewają się, że krem za 500 złotych to wszystko zrekompensuje. Zdrowa skóra pochodzi również z wnętrza organizmu.
W twarzy człowieka znajduje się ponad 50 mięśni!
Są one, w przeciwieństwie do innych w ciele, bezpośrednio połączone ze skórą a nie z kośćmi. To sprawia, że napięcie i elastyczność mięśni twarzy mają bezpośredni wypływ na wygląd skóry i mimikę.

Czy joga opóźnia proces starzenia się?

Generalnie w jodze w pierwszej kolejności chodzi o uwolnienie i pielęgnowanie własnej energii życiowej. O zrozumienie, że jesteśmy czymś więcej niż tylko swoim ciałem.
Innymi słowy: o rozpoznanie swojego prawdziwego ja. W dalszej perspektywie jest zadbanie o swoje ciało, aby móc z nim zrobić jak najwięcej.

Joga nie zapobiegnie starzeniu się naszego ciała. Może jednak pomóc nam poradzić sobie ze stresem związanym ze świadomością upływu czasu.
Wygląd fizyczny lub choroby często zachęcają do kontaktu z ciałem, a przez to do budowania z nim lepszej relacji.

Praktykowanie akceptacji jest ważną częścią tego procesu. Aktywność fizyczna, dbanie o siebie i odpowiednie odżywianie są równie ważne.
Daje nam to również poczucie kontroli nad procesem, którego ostatecznie nie możemy zmienić. O ile potrafimy zaakceptować życie i siebie takimi, jakimi są: przemijającymi.

Potencjalne korzyści z ćwiczeń mięśni twarzy to:

  • relaksacja i redukcja stresu,
  • lifting owalu twarzy,
  • poprawa symetrii twarzy (np. po udarze lub porażeniu nerwu twarzowego),
  • wspomaganie terapii w przypadku bruksizmu i napięć mięśni żuchwy.

Joga twarzy, może nie jest tak skuteczna jak medycyna estetyczna, ale to naturalna, bezpieczna metoda wspomagająca zdrowy wygląd i funkcjonowanie mięśni twarzy.
Regularna praktyka może nie tylko odmłodzić twarz, ale także zrelaksować ciało i umysł. Po wieczornych sesjach można poczuć się pięknym, rozluźnionym i gotowym do snu.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link