
Spis treści
RSV – zagrożenie nie tylko dla dzieci
Do tej pory RS (RSV) był kojarzony głównie z infekcjami u niemowląt i małych dzieci. Najnowsze kanadyjskie badania rzucają jednak nowe światło na skalę zagrożenia – szczególnie dla osób w wieku 65+. Zakażenie wirusem RS może prowadzić do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych, w tym niewydolności serca, udaru czy migotania przedsionków. Wyniki badania opublikowano w prestiżowym czasopiśmie „Journal of the American Geriatrics Society”.
Do niedawna najwięcej mówiło się o zagrożeniach, jakie infekcje dróg oddechowych wywołane wirusem RS, stwarzają dla małych dzieci, zwłaszcza do 2. roku życia; głównie przedwcześnie urodzonych. Dane europejskie i amerykańskie wskazują jednak, że są one również niebezpieczne dla osób po 60. roku życia. Wynika to między innymi z tego, że u seniorów odporność ulega znacznemu osłabieniu.
Z badań wynika, że zakażenie RS wiąże się często z cięższym przebiegiem niż infekcja wirusem grypy.
Seniorzy narażeni na poważne powikłania kardiologiczne
Naukowcy pod kierunkiem Jeffrey’a C. Kwonga z University of Toronto w Kanadzie objęli badaniem grupę 104 095 pacjentów w wieku 65 lat lub starszych, hospitalizowanych z powodu infekcji RSV, grypy, infekcji układu moczowego lub złamania w latach 2011-2020.
Zebrano dane na temat występowania u nich niewydolności serca, zawału serca, udaru mózgu, migotania przedsionków, w ciągu roku od wypisu ze szpitala, ale też w trakcie hospitalizacji. Analiza wykazała, że u pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji RSV częściej niż w innych grupach występowała niewydolność serca. Dotyczyło to zarówno pacjentów z wcześniej występującymi problemami sercowo-naczyniowymi, jak i chorych bez uprzednio zdiagnozowanych chorób układu krążenia. Ponadto pacjenci z infekcją RSV częściej mieli incydenty migotania przedsionków, jednak miało to związek z istniejącymi wcześniej schorzeniami serca i było uzależnione od grupy porównawczej.
Ponadto osoby z infekcją RSV, które trafiły do szpitala, częściej niż chorzy z innych badanych grup wymagały pobytu na oddziale intensywnej terapii i miały wyższy wskaźnik zgonów w ciągu 30 dni.
Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że zakażenie RSV w istotny sposób zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u seniorów. „Nasze odkrycia potwierdzają znaczenie szczepień przeciwko RSV u osób starszych i sugerują, że wskazane jest monitorowanie objawów choroby serca po zakażeniu tym wirusem” – ocenił współautor badania dr Chris Verschoor z McMaster University w Hamilton (Ontario, Kanada).
Objawy zakażenia RSV: nie lekceważ sygnałów
Wirus RS przenosi się drogą kropelkową i jest bardzo zakaźny. Infekcja RSV objawia się podobnie do grypy czy COVID-19. Do jej objawów zalicza się:
- katar i zatkany nos,
- gorączkę,
- suchy lub mokry kaszel,
- świszczący oddech,
- utratę energii.
Znaczna część osób skarży się na bóle gardła i głowy oraz często kicha, co przyczynia się do większego rozprzestrzeniania wirusa. U osoby dorosłej objawy zakażenia RSV występują zwykle w okresie od 4 do 6 dni. U osób starszych zakażenie RSV może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, a także zaostrzać przebieg istniejących chorób przewlekłych.
Szczepienia przeciw RSV – kto może skorzystać?
Od 1 kwietnia w Polsce osoby w wieku 65 lat i więcej mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw wirusowi RS. Dla osób w wieku 60 lat i więcej szczepionka jest dostępna z odpłatnością 50 proc. Szczepionka jest także refundowana kobietom w ciąży, co ma chronić przed wirusem noworodki.