Zakażenie wirusem RS groźniejsze niż grypa dla seniorów. Nowe badania pokazują ryzyko powikłań sercowych

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowe badania wykazały, że zakażenie wirusem RSV (syncytialnym wirusem oddechowym) u osób starszych znacznie zwiększa ryzyko poważnych problemów kardiologicznych – częściej niż w przypadku grypy. Eksperci apelują: seniorzy powinni się szczepić.
RSV seniorzy szczepienia zdrowie serca grypa układ oddechowy choroby zakaźne profilaktyka zapalenie płuc wirus RS
Zakażenie wirusem RS groźniejsze niż grypa dla seniorów. Nowe badania pokazują ryzyko powikłań sercowych
Shutterstock

RSV – zagrożenie nie tylko dla dzieci

Do tej pory RS (RSV) był kojarzony głównie z infekcjami u niemowląt i małych dzieci. Najnowsze kanadyjskie badania rzucają jednak nowe światło na skalę zagrożenia – szczególnie dla osób w wieku 65+. Zakażenie wirusem RS może prowadzić do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych, w tym niewydolności serca, udaru czy migotania przedsionków. Wyniki badania opublikowano w prestiżowym czasopiśmie „Journal of the American Geriatrics Society”.

Do niedawna najwięcej mówiło się o zagrożeniach, jakie infekcje dróg oddechowych wywołane wirusem RS, stwarzają dla małych dzieci, zwłaszcza do 2. roku życia; głównie przedwcześnie urodzonych. Dane europejskie i amerykańskie wskazują jednak, że są one również niebezpieczne dla osób po 60. roku życia. Wynika to między innymi z tego, że u seniorów odporność ulega znacznemu osłabieniu.

Z badań wynika, że zakażenie RS wiąże się często z cięższym przebiegiem niż infekcja wirusem grypy.

Seniorzy narażeni na poważne powikłania kardiologiczne

Naukowcy pod kierunkiem Jeffrey’a C. Kwonga z University of Toronto w Kanadzie objęli badaniem grupę 104 095 pacjentów w wieku 65 lat lub starszych, hospitalizowanych z powodu infekcji RSV, grypy, infekcji układu moczowego lub złamania w latach 2011-2020.

Zebrano dane na temat występowania u nich niewydolności serca, zawału serca, udaru mózgu, migotania przedsionków, w ciągu roku od wypisu ze szpitala, ale też w trakcie hospitalizacji. Analiza wykazała, że u pacjentów hospitalizowanych z powodu infekcji RSV częściej niż w innych grupach występowała niewydolność serca. Dotyczyło to zarówno pacjentów z wcześniej występującymi problemami sercowo-naczyniowymi, jak i chorych bez uprzednio zdiagnozowanych chorób układu krążenia. Ponadto pacjenci z infekcją RSV częściej mieli incydenty migotania przedsionków, jednak miało to związek z istniejącymi wcześniej schorzeniami serca i było uzależnione od grupy porównawczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto osoby z infekcją RSV, które trafiły do szpitala, częściej niż chorzy z innych badanych grup wymagały pobytu na oddziale intensywnej terapii i miały wyższy wskaźnik zgonów w ciągu 30 dni.

Zdaniem autorów pracy wyniki te wskazują, że zakażenie RSV w istotny sposób zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u seniorów. „Nasze odkrycia potwierdzają znaczenie szczepień przeciwko RSV u osób starszych i sugerują, że wskazane jest monitorowanie objawów choroby serca po zakażeniu tym wirusem” – ocenił współautor badania dr Chris Verschoor z McMaster University w Hamilton (Ontario, Kanada).

Objawy zakażenia RSV: nie lekceważ sygnałów

Wirus RS przenosi się drogą kropelkową i jest bardzo zakaźny. Infekcja RSV objawia się podobnie do grypy czy COVID-19. Do jej objawów zalicza się:

  • katar i zatkany nos,
  • gorączkę,
  • suchy lub mokry kaszel,
  • świszczący oddech,
  • utratę energii.

Znaczna część osób skarży się na bóle gardła i głowy oraz często kicha, co przyczynia się do większego rozprzestrzeniania wirusa. U osoby dorosłej objawy zakażenia RSV występują zwykle w okresie od 4 do 6 dni. U osób starszych zakażenie RSV może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, a także zaostrzać przebieg istniejących chorób przewlekłych.

Szczepienia przeciw RSV – kto może skorzystać?

Od 1 kwietnia w Polsce osoby w wieku 65 lat i więcej mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw wirusowi RS. Dla osób w wieku 60 lat i więcej szczepionka jest dostępna z odpłatnością 50 proc. Szczepionka jest także refundowana kobietom w ciąży, co ma chronić przed wirusem noworodki.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link