
Spis treści
Twoje dziecko pracuje w wakacje? Nie zapomnij o ponownym zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Wielu studentów uczniów i studentów pracuje w wakacje. Rodzice powinni wtedy pamiętać, że dziecko zyskuje własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego.
Co się dzieje, gdy student podejmuje pracę?
Każda osoba, która się uczy aż do ukończenia 26 roku życia może mieć ubezpieczenie zdrowotne albo „przy rodzicu” albo z uczelni.
- Niestety wiele jest sytuacji, w których student podczas wizyty u lekarza dowiaduje się, że e „świeci się na czerwono”, co oznacza, że nie jest ubezpieczony i nie ma prawa do bezpłatnego leczenia. Tą sytuacją zaskoczeni są rodzice, którzy zgłosili wcześniej dziecko do ubezpieczenia i byli pewni, że gdy zrobili to raz, to wystarczy, więc pytają, dlaczego ich dziecko wypadło z systemu? – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. - Najczęściej okazuje się, że to oni sami zapomnieli o odpowiednim zgłoszeniu swojego dziecka w kadrach firmy, w której pracują lub nie wiedzą, że podpisanie przez dziecko umowy zlecenia lub umowy o pracę skutkuje „wypadnięciem” z rodzicielskiego ubezpieczenia - wyjaśnia.
Rzeczniczka precyzuje, że ta zasada dotyczy każdego rodzaju umowy, którą podpisze student. Nie ma znaczenia czy jest to umowa zlecenia czy umowa o pracę. Także zlecenie „wyrzuci” studenta z ubezpieczenia rodzica, bo w czasie jego wykonywania będzie opłacana składka zdrowotna przez firmę, w której student pracuje. Dlatego tak ważne jest, aby - gdy umowa studenta się zakończy rodzic musi go ponownie zgłosić u swojego płatnika składek (zwykle pracodawcy).
Co po zakończeniu pracy?
Ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Uprawnienia pacjenta do bezpłatnej opieki zdrowotnej są sprawdzane w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Niekiedy zdarza się, że pacjent w systemie eWUŚ „świeci się na czerwono”. Spotykało to między innymi studentów, którzy podejmowali pracę i uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny.
- Gdy zgłaszamy do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, a ten np. podjął pracę na podstawie umowy o pracę czy rozpoczął działalność gospodarczą, a więc nabył własny tytuł do ubezpieczenia, to powinien zostać wyrejestrowany z tego ubezpieczenia jako członek rodziny. Powinniśmy to zgłosić naszemu pracodawcy – płatnikowi składek – mówi Kowalska-Matis.
Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?
Rzeczniczka wyjaśnia, że jeśli członek naszej rodziny przestanie pracować, czyli wygaśnie jego tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a nadal spełnia warunki do ubezpieczenia go jako członek rodziny z naszej umowy, to trzeba go ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. O takiej konieczności informujemy swojego pracodawcę – płatnika składek. Mamy na to 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności, które powodują, że musimy zgłosić członka rodziny. Jeśli do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszamy się sami, bo np. jesteśmy przedsiębiorcą, to obowiązek zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na nas, bo to my jesteśmy płatnikiem składek.
Aby zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny pracownika lub innej osoby, za którą opłaca składki, płatnik składek powinien wypełnić i przekazać do ZUS dokument ZUS ZCNA, czyli zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.