Nowa terapia genowa może zatrzymać chorobę Alzheimera

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Naukowcy z Kalifornii opracowali terapię genową, która poprawia funkcjonowanie komórek mózgu. To nowa nadzieja w walce z chorobą Alzheimera.
zaburzenia pamięci funkcji poznawczych demencja otępienie alzheimer choroba alzheimera zdrowie choroba śmierć terapia genowa leczenie Alzheimera neurodegeneracja pamięć mózg nowe terapie badania naukowe kaweolina Cav-1
Nowa terapia genowa może zatrzymać chorobę Alzheimera
Shutterstock

Choroba Alzheimera to jedna z najbardziej wyniszczających i powszechnych chorób neurodegeneracyjnych. Dotyka milionów ludzi na całym świecie, prowadząc do postępującej utraty pamięci i funkcji poznawczych. Przełomowe odkrycie naukowców z University of California San Diego daje nową nadzieję – opracowali oni terapię genową, która nie tylko chroni komórki nerwowe, ale może też cofnąć niektóre objawy choroby.

Terapia genowa nadzieją dla chorych na alzheimera

Choroba Alzheimera dotyka setek milionów ludzi na świecie. W mózgu gromadzą się nieprawidłowe białka (amyloid), dochodzi do obumierania komórek mózgowych oraz pogorszenia funkcji poznawczych i pamięci. Istniejące metody leczenia oparte głównie na eliminacji amyloidu mogą tylko łagodzić objawy choroby i spowalniać jej rozwój.

Terapię genową choroby Alzheimera, która może pomóc chronić mózg przed uszkodzeniami i zachować funkcje poznawcze, a być może nawet odwrócić postęp choroby, opracowali naukowcy z University of California San Diego School of Medicine (USA) pod kierownictwem prof. Briana Heada.

Jak działa nowa terapia genowa?

Nowa terapia genowa podnosi poziom specyficznego białka Cav-1 i poprawia funkcjonowanie komórek mózgowych myszy. Daje to nadzieje na zachowanie funkcji poznawczych, a nawet ich poprawę w chorobie Alzheimera u ludzi - komentują badacze w piśmie „Signal Transduction and Targeted Therapy”.

O ile dotychczasowe terapie dotyczyły głównie złogów nieprawidłowego białka w mózgu - nowe podejście może pomóc w rozwiązaniu pierwotnej przyczyny choroby Alzheimera poprzez wpływ na zachowanie samych komórek mózgowych. Nowa terapia genowa wykorzystuje właściwości białka kaweoliny 1 (Cav-1). Kaveolina-1 wiąże cholesterol i odgrywa istotną rolę w tworzeniu tzw. tratw lipidowych, czyli mikroskopijnych struktur błon komórkowych bogatych w cholesterol. Dzięki tym strukturom możliwe jest prawidłowe przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami oraz zachowania integralności błony komórkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczność potwierdzona u myszy z chorobą Alzheimera

Wcześniejsze badania na myszach z modelem choroby Alzheimera wykazały, że poziom Cav-1 w hipokampie maleje już na wczesnym etapie objawów. Zastosowanie nowej terapii (zwiększenie poziomu zmodyfikowanego białka Cav-1) na etapie wczesnych objawów choroby pozwoliło zachować pamięć zależną od hipokampa, krytyczny aspekt funkcji poznawczych, który jest często upośledzony u pacjentów z chorobą Alzheimera. W porównaniu ze zdrowymi myszami w tym samym wieku, leczone myszy miały również podobny wzór ekspresji genów, co sugeruje, że leczenie ma potencjał zmiany zachowania chorych komórek, aby przywrócić je do zdrowszego stanu.

Oczywiście konieczne będą dalsze badania, aby przełożyć te ustalenia na badania kliniczne na ludziach. Być może połączenie terapii genowej z metodami pozwalającymi usuwać patologiczny amyloid dałoby lepsze wyniki niż sama terapia genowa.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link