
Spis treści
W przypadku wyczerpania zasiłku chorobowego oraz dalszej niezdolności do pracy, ubezpieczony może skorzystać z prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Dla przypomnienia, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy i może być wypłacany:
- do 182 dni albo
- do 270 dni gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą bądź przypada w trakcie ciąży, albo
- do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia.
Świadczenie rehabilitacyjne: wymiar
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy. Ma ono jednak górną granicę. Można je pobierać maksymalnie przez 12 miesięcy. W przypadku, gdy ubezpieczony nie zgadza się z treścią orzeczenia, może wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.
Świadczenie rehabilitacyjne: wysokość
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego wynosi 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy. Przez pozostały okres niezdolności do pracy, świadczenie rehabilitacyjne wynosi 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W przypadku, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W przypadku ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego, z tytułu wypadku przy pracy albo choroby zawodowej, wysokość świadczenia wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Należy jednak pamiętać o tym, że w tej wysokości przysługuje tylko w przypadku, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Świadczenie rehabilitacyjne: wniosek
Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne najlepiej złożyć w terminie co najmniej sześciu tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego. W przypadku złożenia wniosku później, może on zostać rozpatrzony po zakończeniu pobierania zasiłku. By wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, należy złożyć do ZUS wniosek ZNp-7. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz OL-9), a także wywiad zawodowy z miejsca pracy (formularz OL-10). Wywiad zawodowy nie jest konieczny w momencie, gdy niezdolność do pracy powstała po okresie ubezpieczenia, a także gdy składa się wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego lub prowadzi się działalność pozarolniczą.
Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa