Co czeka polską kardiologię w 2025 r. Szykuje się wiele zmian

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Polacy często zapadają na choroby związane z układem krążenia, a zwłaszcza te, które dotykają serca.  By z tym walczyć, planuje się np. w 2025 r. wprowadzenie tzw. sieci kardiologicznej. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny liczy, że  pacjentów kardiologicznych w Polsce będzie mniej w związku m.in. z podjętymi działaniami profilaktycznymi.  
Polska kardiologia z nadzieją patrzy w przyszłość
Polska kardiologia z nadzieją patrzy w przyszłość
Shutterstock

Na początku grudnia odbyła się konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która była okazją do podsumowania najważniejszych zmian w dziedzinie kardiologii w mijającym roku. Eksperci PTK mówili również o wyzwaniach na nadchodzący 2025 rok.

Sieć kardiologiczna

Prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zwrócił uwagę, że jednym z wyzwań na najbliższe lata będzie utrzymywanie tempa i poziomu dotychczasowego rozwoju kardiologii w Polsce. Jako jedne z największych sukcesów w tym obszarze wskazał powszechny program leczenia zawału mięśnia sercowego, czyli KOS-zawał, oraz jego dopełnienie w postaci koordynowanej opieki nad pacjentem po zwale.

Jedną z najbardziej oczekiwanych przez środowisko zmian systemowych jest wprowadzenie na terenie całej Polski krajowej sieci kardiologicznej. NPChUK, w ramach którego powstaje sieć kardiologiczna, został przyjęty wraz z końcem 2022 roku. W 2023 i 2024 r. realizacja programu nabierała powoli tempa.

Dekalog polskiej kardiologii

W kardiologii w kończącym się roku wiele się działo. – Spośród "Dekalogu potrzeb polskiej kariologii", który ogłosiłem na początku mojej kadencji, 9 punktów dotyczyło zmian w kardiologii. Na półmetku kadencji udało nam się zrealizować ok. 40-50 proc. postulatów – mówił prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

"Ma zacząć funkcjonować Krajowa Sieć Kardiologiczna. To duża zmiana organizacyjna, dzięki której pacjenci mają szansę na opiekę koordynowaną" - podkreślił kardiolog. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Groźne choroby układu krążenia

Statystyczny Polak często zapada na choroby układu krążenia i kardiologiczne. Takie dane zawiera sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032, jakie otrzymali posłowie sejmowej Komisji Zdrowia. 

"Najczęstszą przyczynę zgonów wśród chorób układu krążenia są choroby serca (w 2018 roku 99 tys. zgonów, w tym zawał serca 12 tys.). Drugą grupę stanowiły choroby naczyń mózgowych (30 tys. zgonów). - Przyczyną tego zjawiska jest zarówno proces starzenia się populacji jak i wzrost narażenia na czynniki ryzyka związane ze stylem życia" - napisali autorzy sprawozdania.

Choroba niedokrwienna serca

Spośród chorób układu krążenia przyczyną największej liczby zgonów w Polsce podobnie jak w całej Europie jest choroba niedokrwienna serca. Jednak populacja polska w porównaniu do populacji europejskiej charakteryzuje się prawie dwukrotnie wyższą umieralnością z powodu choroby niedokrwiennej serca (Polska 131 zgonów/100 tys. mieszkańców, populacja europejska 77/100 tys. oraz 1,5 razy wyższą umieralnością z powodu udaru mózgu (odpowiednio 53 zgony/100 tys. mieszkańców w porównaniu do 38 zgonów/100 tys. mieszkańców w Europie.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link