Zmiany w zasiłkach po poronieniu. Koniec z obowiązkiem ustalania płci dziecka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza przełomowe zmiany w przepisach dotyczących zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego po poronieniu. Kobiety nie będą musiały znać płci dziecka, by skorzystać z przysługujących świadczeń. Nowe rozporządzenia to ważny krok w stronę bardziej ludzkiego i empatycznego prawa.
MRPiPS Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poronienie ciąża zasiłek pogrzebowy zasiłek macierzyński zmiany w prawie 2025 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk prawa kobiet prawa rodziców urlop macierzyński zdrowie psychiczne kobiet
Zmiany w zasiłkach po poronieniu. Koniec z obowiązkiem ustalania płci dziecka
shutterstock

Dlaczego dotychczasowe przepisy były krzywdzące?

Każdego roku nawet 30 tys. kobiet mierzy się z poronieniem. Ostatnie, o czym powinni myśleć rodzice po stracie, jest biurokracja, ale dotychczasowe przepisy mnożyły jednak problemy. Przykład? Kobiety nie mogły skorzystać ze skróconego urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku pogrzebowego, jeżeli nie zdążyły poznać płci dziecka. Tymczasem w przypadku poronienia przed 16 tygodniem ciąży jest to praktycznie niemożliwe bez badań DNA, a i one nie zawsze są jednoznaczne. Badanie nie jest refundowane, cena wykonania go prywatnie to nawet 400-700 zł.

Zbliża się koniec tych krzywdzących absurdów prawnych. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podpisała dwa rozporządzenia mające rozwiązać ten problem. Jedno rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie zasiłku macierzyńskiego, a drugie w zakresie zasiłku pogrzebowego.

Jakie zmiany wprowadzają nowe rozporządzenia?

Rozporządzenia wprowadzają nowy dokument uprawniający do wypłaty zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku pogrzebowego. Zaświadczenie lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie będą wydane na podstawie dokumentacji medycznej albo położniczej o martwym urodzeniu.

Ważne

Zaświadczenia wydawane będą bez względu na czas trwania ciąży, na podstawie dokumentacji medycznej potwierdzającej ciążę, a w przypadku zasiłku pogrzebowego dopuszczalne jest przedstawienie również karty zgonu.

Tym samym rozporządzenia zrównują uprawnienia matek dzieci martwo urodzonych w dostępie do urlopu macierzyńskiego i świadczeń związanych z martwym urodzeniem dziecka (zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego), bez względu na kryterium możliwości ustalenia płci takich dzieci. Państwo w najtrudniejszych momentach ma pomagać, a nie utrudniać życie.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Rozporządzenia wejdą w życie po upływie 14 dni od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link