Szykują się duże zmiany w L4. Odczują je miliony Polaków

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje gruntowną reformę systemu zwolnień lekarskich popularnie nazywanymi L4. Co się zmieni? Wśród zmian jest m.in. zaostrzenie kontroli oraz możliwość częściowego świadczenia pracy w trakcie choroby. Ale to nie wszystko.
praca biuro
Szykują się duże zmiany w L4. Odczują je miliony Polaków
ShutterStock

Zmiany w L4 na horyzoncie

Wśród planowanych zmian jest ta dotycząca precyzyjnego określenia czynności dozwolonych w czasie zwolnienia lekarskiego. Do tej pory lekarze mogli oznaczyć zwolnienie kodem "1” (zalecenie pozostania w domu) lub "2” (możliwość wychodzenia). Nowe przepisy mają precyzować, że osoby na zwolnieniu z kodem "2” mogą wykonywać jedynie "zwykłe czynności dnia codziennego”. Są to m.in. zakupy, wizyta u lekarza czy odbiór leków.

Inną zmianą ma być możliwość pracy w trakcie zwolnienia. W przypadku gdy w opinii lekarza stan zdrowia pacjenta pozwala na wykonywanie określonych czynności zawodowych pracownik będzie mógł kontynuować zatrudnienie – jeśli nie opóźni to procesu leczenia. Przykładem może być np. kontynuowanie pracy umysłowej w przypadku urazu kończyny.

Bardziej rygorystyczne kontrole

Wśród planowanych zmian jest także nadanie szerszych uprawnień inspektorom ZUS. Będą oni mieli m.in. możliwość przeprowadzania niezapowiedzianych wizyt kontrolnych i sprawdzania lokalizacji związanych z działalnością gospodarczą pracownika. Pracownik będzie musiał, tak jak obecnie, zgłosić aktualny adres pobytu na L4, a jego nieuzasadniona nieobecność podczas kontroli może skutkować cofnięciem zasiłku.

Eksperci mają wątpliwości

Zmiana jaką byłaby możliwość pracy w trakcie zwolnienia budzi szczególne wątpliwości wśród ekspertów. Jak wyjaśnia na łamach serwisu dlahandlu.pl Mikołaj Zając, prezes firmy doradczej Conperio, rodzi to ryzyko, że pracownicy będą świadomie "dorabiać” na zwolnieniu, co może z kolei osłabić wiarygodność całego systemu. W jego opinii, choć intencją ustawodawcy jest doprecyzowanie zasad L4, w rzeczywistości nowe przepisy mogą utrudnić ich interpretację i otworzyć pole do nadużyć.

Rośnie liczba wystawianych zwolnień lekarskich w Polsce

Według danych, w Polsce rośnie liczba zwolnień lekarskich. Podczas gdy w 2023 roku wystawiono 27 mln zwolnień, w 2024 roku było to 28 mln. Zmniejsza się także liczba osób aktywnych zawodowo. W ostatnim kwartale 2024 roku pracowało 17,25 mln osób. Tymczasem w tym samym czasie w roku 2023 było to o 76 tys. osób więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Newsletter
Drukuj
Skopiuj link