
Spis treści
Kto może skorzystać z sanatorium last minute na NFZ?
Oferty sanatorium last minute na NFZ są skierowane do kuracjuszy, którzy potrafią szybko się zorganizować i nie mają zobowiązań uniemożliwiających nagły wyjazd. Rozpoczęcie turnusu last minute może rozpoczynać się wcześniej niż ustawowe, obowiązujące w normalnym trybie 14 dni.
Nie mniej ważny jest profil leczenie. Oferta last minute musi pokrywać się z tym na skierowaniu pacjenta chcącego wcześniej wyjechać na leczenie.
Wymagania NFZ dodają także obostrzenia czasowe, tzn. ostatni pobyt w sanatorium (na NFZ) odbył się ponad 18 miesięcy temu. Chyba że jest to pierwszy wyjazd na leczenie uzdrowiskowe, wówczas zasad 18 miesięcy nie obowiązuje.
Jak sprawdzić dostępne terminy wyjazdów sanatoryjnych last minute?
Na początku warto sprawdzić, czy nasze podanie o wyjazd do sanatorium zostało rozpatrzone pozytywnie. Aby to zrobić, wystarczy skorzystać z oficjalnej przeglądarki skierowań NFZ na stronie skierowania.nfz.gov.pl. Tam wprowadza się numer skierowania i datę urodzenia, aby sprawdzić swoje miejsce w kolejce oraz status skierowania.
Przeglądarka internetowa nie podaje dokładnej daty, ale pozwala ocenić przybliżony termin wyjazdu. Aby dowiedzieć się o aktualnie wolnych miejscach, należy zadzwonić na bezpłatną infolinię NFZ: 800 190 580 lub skontaktować się bezpośrednio z oddziałem NFZ, w którym składało się wniosek. Warto zaznaczyć, że infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8-16, natomiast czas oczekiwania na połączenie może zniechęcać.
Jeśli okaże się, że teraz nie ma ofert pasujących do naszego profilu skierowania, warto sprawdzać dostępność na bieżąco. Często wolne miejsca pojawiają się na krótko przed terminem turnusu (nawet na 3-14 dni przed).
Z jakich powodów ludzie rezygnują z wyjazdów do sanatorium?
Rezygnacje z wyjazdów do sanatoriów uzdrowiskowych są szczególnie częste w okresie zimowym. Wówczas pobyt w sanatorium staje się mniej atrakcyjny ze względu na ograniczenia pogodowe i logistyczne - dojazd na drugi koniec polski, pociągiem w zimową porę może być trudny zwłaszcza dla osób starszych i schorowanych. Co więcej, wiele murowanych domów jest ciągle ogrzewane piecem na węgiel. Niegrzanie w domu przy ujemnych temperaturach może w skrajnym przypadku spowodować zamarznięcie wody w rurach i ich rozsadzenie.
Często powodem są sytuacje trudne do przewidzenia, np. nagła hospitalizacja, potrzeba zaopiekowania się kimś bliskim z rodziny lub nieudane poszukiwania opiekuna dla zwierząt domowych. Chęć spędzenia świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy w gronie rodziny i zobaczenia dawno nie widzianych wnucząt są również przyczynami rezygnacji. Podobnie jak pojawiająca się u osób w okolicach 30-stki obawa, że będą najmłodszymi pacjentami.