
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Bogna Sworowska, modelka, bizneswoman, II wicemiss Miss Polonia 1987 r., otwarcie mówi o upływie czasu. W rozmowie z Joanną Brodzik opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z menopauzą. "Zrozumiałam, że jedna rzecz, której może mi zabraknąć, to zdrowie" - powiedziała Bogna Sworowska. Jak dodaje, ten czas w jej życiu jest cudowny i dotyczy to także życia seksualnego.

Trudne i bolesne przeżycia w dzieciństwie, takie jak np. np. przemoc czy zaniedbanie emocjonalne, mogą mieć istotny związek z nawykami żywieniowymi w dorosłości - wynika z nowych polskich badań. Jak wyjaśniają naukowcy, wynika to z potrzeby regulowania emocji.

Od początku roku do połowy listopada zarejestrowano ponad 26 tys. zachorowań na krztusiec. To choroba zakaźna, zwana też kokluszem, której można uniknąć dzięki stosowanym w odpowiednim czasie szczepieniom. Tylko w ciągu ostatnich czterech tygodni zachorowało ponad 5 tys. osób - podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Specjaliści podkreślają, że krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i niemowląt.

Otyłość to bardzo poważna choroba. Lekarze i naukowcy nie ustają w poszukiwaniach skutecznego sposobu jej leczenia. Chodzi o zmniejszeniu apetytu, zwiększeniu wydatku energetycznego i poprawie wrażliwości na insulinę. Idealny byłby lek, który nie powoduje takich skutków ubocznych, takich jak np. nudności czy utrata masy mięśniowej. Jest nowe odkrycie w tej sprawie.

Syrop z cebuli to znany od lat domowy środek na kaszel i przeziębienie. Przygotowywany jest od dawna w polskich domach. Można go zrobić szybko i nie trzeba chodzić do apteki, by opanować kaszel. Ma fantastyczne działanie przeciwzapalne. Co ważne, syrop z cebuli mogą bez żadnego ryzyka pić kobiety w ciąży i dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Nalewka tybetańska to używany od dawna domowy eliksir. Jest idealnym preparatem do samodzielnego przygotowania. Wystarczy kilka kropli dziennie, by wesprzeć działanie układu krwionośnego oraz podnieść odporność. Ma dodawać sił witalnych oraz odmładzać organizm. Dwa składniki i walczymy o zdrowie. Jak ją przygotować i jak stosować?

Charakterystyczne, strzępiaste liście z delikatnym meszkiem i gęste gałązki. Ta roślina stała zawsze na parapecie w domach naszych babć. Służyła nie tylko do ozdoby. Wiadomo było, że ma niezwykłe właściwości lecznicze i dobrze ją mieć pod ręką. Nie bez przyczyny nazywano ją anginką. W PRL była bardzo popularna. A jak pachnie! Rozetrzyjcie jej liski w dłoni, a przekonacie się, co to za aromat.

Elton John to jedna z największych gwiazd muzyki pop. Wylansował wiele niezapomnianych przebojów. Artysta od lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Walczy, nie poddaje się, ale dolegliwości sprawiają, że jego życie jest coraz trudniejsze. W udzielonych w ostatnim czasie wywiadach Elton John opowiedział o swoich zmaganiach i o tym, jak stan zdrowia wpływa na jego życie zawodowe.

Dlaczego dochodzi do ciężkich udarów mózgu? Główne przyczyny to nadciśnienie, palenie tytoniu oraz migotanie przedsionków. Możemy więc zapobiec udarowi, jeśli odpowiednio zasbamy o zdrowie i kondycję fizyczną.

Wapowanie zdrowsze niż tzw. zwykłe papierosy? Najnowsze wyniki badań pokazują co innego. Zarówno papierosy, jak i e-papierosy, wywierają natychmiastowy wpływ na naczynia krwionośne, nawet jeśli nie zawierają nikotyny – stwierdzili naukowcy.

Czy depresja może wpływać na to, jak kobiety przechodzą menstruację i jakie są jej objawy. Wyniki badań są zaskakujące. Okazuje się, że jedno z drugim jest powiązane. Jaki to się objawia?

Zwykło się mówić, że Polacy to malkontenci i lubią sobie ponarzekać. Poczucie szczęścia u mieszkańców Polski w 2024 r. sięgnęło tymczasem wysokiego pułapu. Mówią o tym wyniki właśnie opublikowanego badania. Co jest najważniejszym źródłem szczęścia to dla Polaków?

W ostatnich latach notuje się wzrost zachorowań na choroby tarczycy. Trwają więc intensywne badania i poszukiwania nowych terapii. Naukowcy poddają także cały czas testom leki, stosowane teraz u pacjentów, cierpiących na dolegliwości związane z tarczycą. Amerykańscy specjaliści podali teraz informacje o szeroko stosowanej w leczeniu niedoczynności tarczycy lewotyroksynie.