
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Do produktów spożywczych powszechnie dodaje się wiele dodatków. Nie wszystkie są obojętnie dla naszego zdrowie. Jeden z nich, jak wskazują naukowcy, może być odpowiedzialny za rozwój przewlekłych zapalnych chorób jelit, owrzodzeń oraz podwyższonego poziomu cukru we krwi.

W Polsce rośnie liczba zarażeń bakterią, która wywołuje problemy z układem oddechowym. To mykoplazma. Lekarze ostrzegają, że bakteria ta może w tym roku odpowiadać za nawet 40 procent zakażeń, co daje wynik o wiele większy niż w latach poprzednich.

Zupa z czerwonej soczewicy to po prostu rozgrzewający super food! Z dodatkiem pomidorów i pachnących przypraw jest sycąca, pełna wartości odżywczych i ma dużą zawartość białka. Jest też po prostu pyszna. Mamy dla Was przepis.

Polacy często zapadają na choroby związane z układem krążenia, a zwłaszcza te, które dotykają serca. By z tym walczyć, planuje się np. w 2025 r. wprowadzenie tzw. sieci kardiologicznej. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny liczy, że pacjentów kardiologicznych w Polsce będzie mniej w związku m.in. z podjętymi działaniami profilaktycznymi.

Zabłysło nikle światełko w tunelu. Pieniądze za nadwykonania świadczeń nielimitowanych szpitale mają otrzymać do 23 grudnia. Nie ma jednak pieniędzy za nadwykonania świadczeń limitowanych, czyli problemy rozwiązano częściowo.

Jak to jest z tą czekoladą? Można ją jeść i nie bać się zachorowania na cukrzycę? Jak wynika z najnowszych badań, regularne spożywanie ciemnej czekolady było związane z mniejszym o 21 proc. zagrożeniem cukrzycą typu 2. Za to mleczna czekolada nie miała bezpośrednio znaczenia dla tego zagrożenia, ale sprzyjała przybieraniu na wadze.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma on na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym także tych specjalistycznych, dla osób w wieku 75 lat i więcej. Resort planuje doprecyzowanie niektórych założeń programu.

ZUS raz na jakiś czas sprawdza, czy osoby, które mają zwolnienie lekarskie wykorzystują ten czas tak, jak zalecił im lekarz, czyli na zdrowienie, rekonwalescencję lub rehabilitację. Opolski oddział ZUS podał najnowsze dane z kontroli zwolnień lekarskich w III kwartale tego roku. Na 630 skontrolowanych, 74 nie otrzymało zasiłku chorobowego lub musiało zwrócić pieniądze.

Stanisław Tym, znakomity polski aktor, scenarzysta, satyryk i felietonista, zmarł 6 grudnia. Miał 87 lat. To wielka strata dla polskiej kultury. Informację o jego śmierci przekazała redakcja tygodnika "Polityka". W ostatnich latach życia artysta zmagał się z nowotworem.

Popularny szef kuchni, juror programu "MasterChef nastolatki" Tomasz Jakubiak, przebywa obecnie na leczeniu w Izraelu. Kucharz choruje na rzadki i agresywny nowotwór. Jak zdradził niedawno doszło do drastycznego pogorszenia stanu jego zdrowia. "Rodzina się ze mną trzy razy żegnała" - powiedział.

Rak jelita grubego to nowotwór, który występuje bardzo często. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, najczęstszym nowotworem, na który chorują Polacy. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby. Kluczowym badaniem jest kolonoskopia.

Od kilku dni głośno o nowym materiale popularnego youtubera, Friza. Słynny członek Ekipy realizuje teraz projekt pt. "Challenger". W ostatnim odcinku uczestnicy musieli przesiedzieć pół godziny w wannie wypełnionej lodem. W mediach pojawiło się ogłoszenie pewnej organizacji, która zamierza zgłosić zachowanie influencera do prokuratury. Lekarz z kolei komentuje, że udział w tym "projekcie" mógł skończyć się śmiercią.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem nowej wersji ustawy, która ma zreformować szpitalnictwo. Był tam budzący ogromne kontrowersje zapis dotyczący limitu minimum 400 porodów. Zniknął już. Ministra zdrowia Izabela Leszczyńska zapewniła, że wykreślono także przepisy, które mogły być odczytywane jako zapowiedź prywatyzacji szpitali.

Dużo się mówi o kiepskiej kondycji leczenia psychiatrycznego w Polsce. Znacznie poprawiło sytuację pojawienie się Centrów Zdrowia Psychicznego. Program, który objął działanie 110 tych placówek w całym kraju, kończy sie w przyszłym roku. Co dalej? Rośnie zaniepokojenie? Czy nastąpi powrót tylko do leczenia zamkniętego?

Seniorów często nie stać na zalecane im szczepienia. A wiadomo nie od dziś, że trzeba wspierać odporność organizmu na choroby zakaźne. Przykładem są szczepionki przeciwko półpaścowi. Za dwie dawki takiego preparatu trzeba zapłacić 900 zł. "To jest próg dla seniorów nie do przejścia. Ulgi finansowe muszą być większe, by te szczepienia upowszechnić" - powiedział dr Paweł Grzesiowski, szef GIS.