Podejrzenie cholery w Szczecinie. GIS: Nie ma ogniska choroby, sytuacja pod kontrolą

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
U pacjentki ze Stargardu hospitalizowanej w Szczecinie wykryto bakterię cholery. Trwają badania potwierdzające zakażenie. Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja: osoby objęte kwarantanną nie mają objawów, a ryzyko ogniska cholery jest niskie.
cholera bakterie choroby zakaźne Główny Inspektorat Sanitarny GIS zdrowie publiczne kwarantanna epidemiologia nadzór zakażenia bakteryjne Szczecin Stargard bezpieczeństwo sanitarne
Podejrzenie cholery w Szczecinie. GIS: Nie ma ogniska, sytuacja pod kontrolą
Shutterstock

Osoby objęte kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym nie miały żadnych niepokojących objawów, więc raczej nie spodziewamy się ogniska cholery - powiedział rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Waszczewski odnosząc się do podejrzenia zakażenia cholerą pacjentki w Szczecinie.

Bakteria cholery u pacjentki. Trwają badania toksyny

W sobotę do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie trafiła pacjentka ze szpitala w Stargardzie z podejrzeniem zakażenia cholerą. Wykryto u niej bakterię cholery, ale dopiero wykrycie toksyny pozwala na rozpoznanie zakażenia. Badania w tym kierunku są w toku.

- Według danych na czwartek rano, siedem osób było objętych kwarantanną i 50 osób objętych nadzorem epidemiologicznym. U części osób kwarantanna i nadzór już się skończyły - zaznaczył rzecznik GIS.

Podkreślił, że osoby te nie miały żadnych niepokojących objawów. - Minęło pięć dni, czyli okres wylęgania cholery, i osoby te wróciły do swoich zajęć. Wśród pozostałych osób nie mamy zgłoszeń o żadnych niepokojących objawach, więc raczej nie spodziewamy się ogniska cholery - dodał.

Działania sanitarne: kwarantanna i nadzór

W związku z podejrzeniem zakażania na kwarantannę domową skierowano początkowo 26 osób, a 85 objęto nadzorem epidemiologicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bakterię cholery u starszej kobiety w Stargardzie potwierdziły dwa niezależne laboratoria. Stan pacjentki z podejrzeniem cholery jest określany jako stabilny.

Cholera – objawy, przebieg i śmiertelność

Wśród osób, u których występują objawy cholery, u 80 proc. przebieg choroby ma charakter łagodny lub umiarkowany. W pozostałej grupie 10-20 proc. chorych występuje ostra wodnista biegunka prowadząca do silnego odwodnienia, na skutek którego może dojść do ostrej niewydolności nerek, poważnych zaburzeń elektrolitowych i zgonu. Śmiertelność u prawidłowo leczonych osób to około 1 proc., a u osób nieleczonych sięga 50-70 proc.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link