HIV w Polsce: 2/3 zakażonych nie wie, że są chorzy. Szok po diagnozie!

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Coraz więcej osób wykonuje testy na HIV, ale aż dwie trzecie zakażonych wciąż nie wie o swoim stanie zdrowia. Psycholog z Chorzowa alarmuje: mimo dostępnych terapii wciąż brakuje świadomości, a liczba zakażeń nie maleje.
test HIV wirus HIV choroby przenoszone drogą płciową zdrowie publiczne profilaktyka HIV PrEP AIDS badania profilaktyczne punkty testowania HIV zakażenia STI
HIV w Polsce: 2/3 zakażonych nie wie, że są chorzy. Szok po diagnozie!
mikeforemniakowski
ShutterStock

Zakażenie wirusem HIV wciąż budzi emocje i lęk — mimo że współczesna medycyna oferuje skuteczne leczenie i profilaktykę. Jak wskazuje psycholog Iwona Hildebrandt ze Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, problemem pozostaje brak wiedzy i testowania. Aż 2/3 osób żyjących z HIV nie zna swojego statusu, co może prowadzić do nieświadomego zakażania innych. Jak wygląda dziś sytuacja epidemiologiczna i dlaczego każdy z nas powinien zrobić test — nawet bez widocznego ryzyka?

Nieświadomość zakażenia HIV nadal ogromnym problemem

Choć coraz więcej osób testuje się na HIV, nawet dwie trzecie zakażonych nie wie o swoim stanie. Jak podkreśliła Hildebrandt, zakażenie nadal bywa szokiem. HIV nie zniknął, a liczba nowych zakażeń w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie.

— Na test przychodzą osoby z bardzo różnym poziomem wiedzy i świadomości. Zdarza się, że wynik dodatni otrzymuje ktoś, kto zupełnie nie spodziewa się takiej diagnozy, bo nie uznaje swojego doświadczenia za ryzykowne — powiedziała Hildebrandt. — Wówczas szok jest ogromny, a zaakceptowanie diagnozy może być bardzo trudne psychicznie - dodała.

Mimo dostępności terapii antyretrowirusowej i rosnącej liczby osób testujących się, problem niewiedzy o zakażeniu HIV pozostaje poważny.

— Statystyki praktycznie się nie zmieniają: około jedna trzecia osób zakażonych wie o swoim statusie, a reszta żyje w nieświadomości. Co gorsza, mogą nieświadomie zakażać innych — podkreśla specjalistka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testowanie HIV coraz popularniejsze, ale to wciąż za mało

Z danych epidemiologicznych wynika, że wzrosło zainteresowanie testami, również wśród osób świadomych ryzyka i regularnie badających się po zakończeniu relacji lub przed rozpoczęciem nowej. Jak podkreśla psycholożka, do poradni trafiają także studenci, uczniowie, a także osoby po przemocy seksualnej czy pracownicy ochrony zdrowia po ekspozycji.

— Edukujemy w szkołach, współpracujemy z uczelniami, coraz częściej zgłaszają się do nas również osoby, które chcą przetestować się razem z partnerem. To bardzo pozytywne zjawisko — zaznaczyła Hildebrandt.

Specjalistka ostrzega jednak przed zbytnim uspokojeniem nastrojów. Jej zdaniem dostępność leków, profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP) i skutecznego leczenia może dawać złudne poczucie bezpieczeństwa.

— Od czasu pandemii COVID-19 obserwujemy dramatyczny, nawet 300-procentowy wzrost liczby zakażeń innymi STI, jak kiła, rzeżączka czy chlamydia. Jeśli nie będziemy testować się także na HIV, czeka nas podobny scenariusz — mówi.

Każdy miał sytuację ryzykowną. Sprawdź swój status

Hildebrandt podkreśla też, że test na HIV powinien być traktowany jako część rutynowej diagnostyki — niezależnie od wieku, płci, liczby partnerów seksualnych czy stylu życia.

— Każdy z nas miał w życiu przynajmniej jedno ryzykowne zdarzenie. Warto się przetestować, nawet jeśli było to dawno. To kwestia odpowiedzialności za siebie i innych — zaapelowała Hildebrandt.

Zgodnie z zaleceniami Krajowego Centrum ds. AIDS test na HIV powinien być rozważany już na etapie podstawowej diagnostyki — nawet jeśli nie zostanie zalecony przez lekarza. Można go wykonać anonimowo i bezpłatnie.

Jednym z miejsc, w którym można wykonać test w kierunku HIV jest Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Chorzowie przy Poradni Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych i Współuzależnień Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link