Znasz metodę 20-5-3? Skutecznie redukuje stres, a na dodatek jest prosta i przyjemna

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Stres, który osłabia organizm i sprzyja rozwojowi chorób, niewłaściwa dieta, często bogata w przetworzoną żywność, siedzący tryb życia, używki, pośpiech, niewystarczająca ilość snu – to wszystko staje się w dzisiejszych czasach dużym wyzwaniem dla naszego organizmu. Neurobiolożka zdradza prostą metodę, która poprawia zdrowie psychiczne, a także fizyczne!
spacer kobieta morze natura
Znasz zasadę 20-5-3? Jest prosta, skutecznie redukuje stres i poprawia samopoczucie
Shutterstock

Według danych American Psychological Association, długotrwały stres przyczynia się do wzrostu ryzyka pojawienia się chorób przewlekłych. Problem ten dotyka już młodych ludzi w wieku od 35 do 44 lat. Osoby w tej grupie wiekowej często też dotknięte są zaburzeniami zdrowia psychicznego. 

Co się dzieje podczas stresu? 

Niestety, stres może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla zdrowia. Stres może kumulować się w ciele i wywoływać m.in. stany zapalne czy obciążenie układu odpornościowego. Wpływa także na wzrost ryzyka problemów trawiennych, chorób serca  oraz na przyrost masy ciała, a nawet na ryzyko udaru mózgu.

Obecnie prowadzenie zdrowego stylu życia jest sporym wyzwaniem. Chroniczny stres osłabia organizm, a niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze trans, nadmiar cukru oraz siedzący tryb życia związany z pracą biurową mogą prowadzić do otyłości i problemów z układem sercowo-naczyniowym. Wiele osób sięga także po używki, takie jak alkohol, papierosy czy nadmierne spożycie kofeiny. Dodatkowo, brak snu i ciągły pośpiech zaburzają regenerację organizmu oraz sprzyjają zmęczeniu i problemom hormonalnym. 

Okazuje się jednak, że poprawa samopoczucia nie musi oznaczać intensywnego treningu i restrykcyjnej diety. Wszystko za sprawą metody neurobiolożki Rachel Hopman z Northeastern University. Może stosować ją każdy niezależnie od wieku czy swojej sprawności fizycznej! 

Metoda 20-50-3. O co w niej chodzi? 

Metoda 20-5-3 jest poparta badaniami. Wyniki wskazują, że pozwala obniżyć poziom kortyzolu. Na czym polega ta metoda? To proste! 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

20 oznacza aktywność fizyczną, która – według badań przeprowadzonych na University of Michigan – praktykowana 3 razy w tygodniu po 20 minut obniża poziom hormonu stresu. Aktywnością może być spacer wśród natury lub inna aktywność jednak warunkiem jest odcięcie się od elektroniki, rozmów, czytania czy ćwiczeń aerobowych, a skierowanie uwagi na naturę i jej spokojny rytm. 

5 oznacza liczbę godzin w miesiącu jaką warto spędzić w półdzikich przestrzeniach z dala od aglomeracji. Mogą to być np. lasy, łąki czy góry. 

3 odnosi się do 3 dni w roku, które – według tej metody – warto poświęcić na zanurzenie się w otoczeniu natury. Jak argumentują autorzy badań, już czterodniowa wycieczka na łono natury może zredukować objawy PTSD nawet o 29 proc. i zmniejszyć poziom stresu o 21 proc. 

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link