
Przebieg badania
Naukowcy z Indii – autorzy pracy opublikowanej w piśmie „Journal of the American Geriatrics Society” przeprowadzili nieduże badanie kliniczne z udziałem 58 seniorów w wieku od 60 lat, z umiarkowaną depresją, w którym sprawdzili wpływ probiotyków na efekty leczenia.
Przez dwanaście tygodni połowa uczestników - obok standardowego leczenia - otrzymywała dzienną porcję probiotyku, a połowa placebo. Po zakończeniu tego okresu ochotnicy byli obserwowani przez kolejnych dwanaście tygodni.
Testy psychologiczne
Badacze analizowali mikrobiom wszystkich osób oraz stężenie w surowicy mózgopochodnego czynnika neurotroficznego (BDNF) – białka wspierającego przeżycie, rozwój i plastyczność neuronów. To wskaźnik związany m.in. z funkcjonowaniem mózgu, neuroplastycznością, stresem, aktywnością fizyczną, procesami starzenia i właśnie depresją.
Ponadto w badanej grupie przeprowadzono testy psychologiczne. Po pierwsze w obu grupach zanotowano w czasie obserwacji wyraźną poprawę. W porównaniu z placebo, probiotyki nie przyniosły wyraźnej dodatkowej poprawy jakości życia, jednak pomogły złagodzić objawy lękowe i depresyjne.
Badanie przemawiają za stosowaniem probiotyków
Według naukowców wyniki przemawiają więc za stosowaniem probiotyków jako „bezpiecznego, biologicznie uzasadnionego uzupełnienia standardowego leczenia”. Dodają jednak, że potrzebne są większe badania kliniczne.
„Wyniki naszego badania to nowość, a zachęcające ustalenia sprawiają, że planujemy już kolejne, zakrojone na większą skalę badanie kliniczne” – mówi jeden z autorów dr Saibal Das, z indyjskiego National Institute for Research in Bacterial Infections w Kolkacie.
„Moją wizją jest opracowywanie przystępnych cenowo rozwiązań w ochronie zdrowia i udostępnianie ich szerszej populacji, tak aby mogły przynieść istotny efekt w zakresie zdrowia publicznego” – dodaje współautor dr Abhinaba Ghosh z Tata Medical Center w Kolkacie.
Marek Matacz



