
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Szybko czy wolno? A może to nie ma znaczenia? Z badań wynika, że prędkość chodu wiele mówi o naszym zdrowiu. Zdolność do szybkiego poruszania się wskazuje np., że dana osoba ma sprawne mięśnie i stawy.

Nie od dziś wiadomo, że produktów spożywczych, zainfekowanych pleśnią, jeść nie należy. Naukowcy dokonali jednak interesującego odkrycia. Cytrusowa pleśń wytwarza związek potencjalnie przeciwzapalny i przeciwnowotworowy. Do wykorzystania w laboratoriach, nie w kuchni.

Resort zdrowia szykuje zmiany w systemie oceniania leczenia i lekarzy przez pacjentów. Jak podkreślają przedstawiciele ministerstwo, obecnie "jest to fikcja". Ankiety będą dostępne na IKE. Będzie to też można zrobić za pośrednictwem infolinii.

W 2025 r. ci, którzy będą na zwolnieniu lekarskim, dostaną wyższe wynagrodzenie chorobowe. Dlaczego tak się stanie? Podajemy stawki i szczegóły.

3,5-letnia Helenka walczy o zdrowie w szpitalu w Zielonej Górze. Dziecko jest skrajnie wyczerpane i wygłodzone. Lekarze nie ma wątpliwości, że niedożywienie doprowadziło u dziecka do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Dziecko ma nie tylko problemy fizyczne.

Prawdziwa, pachnąca żywicą choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Pięknie ozdobiona cieszy swoją urodą. Od lat toczy się bój o to, czy lepiej kupić choinkę sztuczną, czy przynieść do domu żywe drzewko. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać, z choinką mogą się zjawiać u nas "goście", np. kleszcze.

Inteligentne zegarki i opaski zyskują cały czas popularność. Z badań wynika, że korzysta z nich już ponad jedna trzecia Polaków. Urządzenia te mają wiele ciekawych funkcji, które pomagają dbać o zdrowie. Monitorują np. sen, aktywność fizyczną oraz ciśnienie tętnicze.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje różnego rodzaju dofinansowanie dla osób z niepełnosprawnościami. Ich wysokość i rodzaj zależy od stopnia niepełnosprawności. Z odpowiednim orzeczeniem można liczyć na dopłaty m.in. do samochodu czy mieszkania.

Ewa Bem to uwielbiana przez Polaków piosenkarka. Po długim czasie milczenia artystka wróciła w tym roku na scenę. Długo zmagała się z problemami zdrowotnymi. W najnowszym wywiadzie Ewa Bem wyjawiła, jak teraz się czuje.

Z badań wynika, że Polacy nie stronią od alkoholu. Najczęściej spożywanym napojem alkoholowym jest piwo - aż 54 proc. alkoholu wypijamy w piwie. Aż 48 proc. mężczyzn pije piwo co najmniej raz w tygodniu w porównaniu do 23 proc. kobiet. W Polsce wciąż funkcjonuje wiele stereotypów, dotyczących różnic w podejściu kobiet i mężczyzn do spożywania napojów alkoholowych. Jak to wygląda naprawdę?

Tak zwany sezon grypowy w pełni. Lekarze alarmują, że chorych wciąż przybywa. Zazwyczaj szczyt zachorowań przypada na przełom stycznia i lutego, ale już teraz, w połowie grudnia, sytuacja jest poważna.

W poniedziałek media obiegła informacja o trzylatce, która trafiła na OIOM w szpitalu w Zielonej Górze. Dziecko jest skrajnie wygłodzone. Rodzice, ze względu na swoje przekonania, stosowali u dziecka "restrykcyjną dietę owocową". Lekarze alarmują, że menu dziecka musi być zróżnicowane i powinno dostarczać wszystkich substancji odżywczych potrzebnych do rozwoju organizmu.

Wiele się mówi o tym, że polska psychiatria jest niedofinansowana, a dostępność terapii pozostawia wiele do życzenia. Potwierdzają to wyniki najnowszego raportu pt. “Ważne słowa na P. O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce”. Jak podkreślają jego autorzy, 8,3 miliona osób, czyli 26% polskiego społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczyło objawów zaburzeń psychicznych.

Pojawiła się dobra wiadomość, jeśli chodzi o diagnozowanie zmian w trzustce. Naukowcy po raz pierwszy wykryli przednowotworowe zmiany w trzustce dzięki badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) metodą obrazowania tensora dyfuzji (DTI). Odkrycie może być początkiem wczesnej diagnostyki raka trzustki.
![Niezwykłe zalety wigilijnego kompotu z suszonych owoców. Jest pyszny i zdrowy [PRZEPIS]](https://g.infor.pl/p/_files/38367000/kompot-z-suszu-to-jedna-z-tradycyjnych-wigilijnych-potraw-ma-niezwykle-wartosci-prozdrowotne-38367318.jpg)
Kompot z suszonych owoców to napój, bez którego trudno wyobrazić sobie polską Wigilię. Przygotowuje się go z suszonych owoców - jabłek, gruszek i śliwek. Ma głęboki, lekko dymny smak, a charakteru nadają mu korzenne przyprawy. Jest nie tylko pyszny, ale i zdrowy. Wspiera trawienie. Można nie dodawać do niego cukru, ewentualnie delikatnie dosłodzić miodem.