Kim jest opiekun medyczny? Pielęgniarki: "konieczne jest właściwe określenie ich kompetencji"

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zawód opiekuna medycznego powstał z powodu zmniejszającej się z roku na roku liczby pielęgniarek. Opiekunowie medyczni stają się coraz bardziej potrzebni w obliczu szybkiego starzenia się społeczeństw. OZZPiP wydał oficjalne stanowisko w sprawie tego zawodu.
opiekun medyczny opieka senior opiekunka
Kim jest opiekun medyczny? Pielęgniarki: „konieczne jest właściwe określenie ich kompetencji”
Shutterstock

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) w swoim oficjalnym stanowisku zaznaczył, że "opiekunowie medyczni są potrzebni, jednak konieczne jest właściwe określenie ich kompetencji". Opiekun medyczny stanowi dziś część systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jest to zawód medyczny, który wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, by móc go wykonywać.

Rola opiekunów medycznych w systemie ochrony zdrowia

Jaka jest rola opiekunów medycznych w systemie ochrony zdrowia? Zarząd OZZPiP w swoim oficjalnym stanowisku zauważył potrzebę precyzyjnego określenia kompetencji opiekunów medycznych.

W dokumencie czytamy, że "zawód opiekuna medycznego powstał jako wsparcie dla zawodów medycznych i odpowiedź na rosnące potrzeby pacjentów". Zaznaczono, że ich rola w systemie opieki zdrowotnej jest istotna, a współpraca z innymi zawodami medycznymi przyczynia się do poprawy jakości opieki oraz odciążenia personelu medycznego.

OZZPiP wyjaśnił jednak, że "pierwszym elementem porządkowania systemu ochrony zdrowia musi być określenie kompetencji pielęgniarek i położnych”. - Wprowadzenie w pierwszej kolejności zakresu zadań dla opiekunów medycznych wprowadza chaos merytoryczny i organizacyjny w ochronie zdrowia. Kompetencje zawodów medycznych muszą zostać uporządkowane i muszą się uzupełniać, a nie krzyżować" - czytamy.

Kompetencje, które znajdują "niewystarczające potwierdzenie w procesie nauczania"

W 2005 roku Międzynarodowa Rada Pielęgniarek ustaliła standardy procesu pielęgnowania, wyróżniając pięć etapów: ocena (assessment), diagnoza (diagnosis), interwencja (intervention), implementacja (implementation) oraz ewaluacja (evaluation).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opiekunowie medyczni mogą brać udział w etapie interwencji i implementacji, ale wyłącznie w ramach posiadanych kwalifikacji. Jak jednak wskazano w oświadczeniu, "proces pielęgnowania musi być realizowany pod nadzorem i zgodnie z planem ustalonym przez pielęgniarkę lub położną, bo jest znacznie szerszy niż sama interwencja".

Zdaniem zarządu OZZPiP, kluczowe jest powiązanie kompetencji zawodowych z kwalifikacjami i procesem edukacyjnym. Dlatego związek wyraża obawy dotyczące nadawania opiekunom medycznym kompetencji, które znajdują niewystarczające potwierdzenie w procesie nauczania. Podkreślono także, że położne to grupa świetnie wyedukowanych, doświadczonych pracowników medycznych, których umiejętności nie są w pełni wykorzystywane.

Jednocześnie zwrócono uwagę na brak ustawowo przyjętej dokumentacji medycznej dla opiekunów medycznych. Dokumentacja ta jest kluczowa dla potwierdzenia wykonywania świadczeń medycznych, monitorowania pracy personelu i zapewnienia jakości opieki nad pacjentem.

"Opiekunowie medyczni nie zastąpią pielęgniarek"

Związek odniósł się także do postulatów sugerujących zastąpienie pielęgniarek przez opiekunów medycznych. Jak zaznaczono, "dzisiaj, w dobie zwiększającego się braku pielęgniarek, trudno mówić o zastępowalności, a należy mówić o wsparciu i uzupełnieniu liczby pielęgniarek. Tego zawodu nie zastąpimy innym".

Wskazano również, że argumenty ekonomiczne nie są przekonujące. Zgodnie z ustawą o ustalaniu najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych pielęgniarki należące do tzw. grupy 6 (należy do niej około 66 proc. pielęgniarek) zarabiają 6726 zł. Tymczasem opiekunowie medyczni zaliczani do tzw. grupy 7, otrzymują wynagrodzenie w wysokości 6153 zł. Jak zaznaczono, "za porównywalne wynagrodzenie pracodawca otrzymuje pracownika o znacznie mniejszych możliwościach samodzielnej realizacji świadczeń medycznych".

OZZPiP zaznaczył, że wsparcie pielęgniarek przez opiekunów medycznych może być korzystne dla pacjentów, jednak kluczowe jest precyzyjne określenie zakresu kompetencji i zasad współpracy, aby zagwarantować bezpieczeństwo i zgodność ze standardami opieki medycznej.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link