Mniej świadczeń dla osób z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Osoby niepełnosprawne z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności liczą na to, że w 2027 roku będzie kolejna obniżka punktów określonych w decyzji wydawanej przez WZON (tzw. poziom potrzeby wsparcia), która umożliwi korzystanie z dodatkowych form wsparcia. Czy jest to jednak realne?
senior, seniorzy
Mniej świadczeń dla osób z dwoma stopniami niepełnosprawności?
fizkes
shutterstock

Obniżenie progu np. do 60 punktów pozwoliłoby osobom z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności na korzystanie z dodatkowych świadczeń w większym wymiarze niż obecnie. Nowelizacja przepisów i IV etap z progiem np. 60 punktów w 2027 roku stoi jednak pod znakiem zapytania.

Nadzieja dla osób z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności?

Jakiś czas temu pojawiła się nadzieja dla osób z orzeczeniem o umiarkowanym i lekkim stopniu niepełnosprawności. Dotyczyła ona korzystnych zmian w świadczeniu wspierającym, które polegałyby na obniżeniu progu punktów w decyzji wydawanej przez WZON (tzw. poziom potrzeby wsparcia). Obecnie próg preferuje do otrzymania świadczenia wspierającego osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W 2024 roku było to 87 punktów, w 2025 roku - 78 punktów. Czy będzie obniżka progu np. do 70 punktów w 2026 roku?

Jest ona wątpliwa, ponieważ – jak czytamy w serwisie Infor.pl (link do artykułu) w artykule - nie ma środków na świadczenia dla wszystkich osób niepełnosprawnych. To sprawia, że tworzony jest system, który preferuje wsparcie dla znacznego stopnia niepełnosprawności. Z tego względu nadzieje osób niepełnosprawnych dotyczące obniżenia progu np. do 60 punktów w 2027 roku, mogą nie znaleźć odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Świadczenie wspierające i punkty określające poziom wsparcia

1 stycznia 2024 roku weszły w życie przepisy wprowadzające świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. By je otrzymać należy najpierw uzyskać decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.

Świadczenie wspierające w 2024 roku wypłacane było osobom z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 pkt w stupunktowej skali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I etap obowiązujący w 2024 roku umożliwiał wypłatę świadczenia dla najbardziej poszkodowanych osób z niepełnosprawnościami (od 87 do 100 pkt). II etap w 2025 roku zakłada świadczenie wspierające dla osób, których potrzeby wsparcia oceniono na 78 do 86 pkt.

Z kolei etap III, który miałby obowiązywać od 2026 roku, zakładał świadczenie wspierające dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 pkt.

Czy będzie obniżenie progu punktowego dla świadczenia wspierającego?

W świadczeniu wspierającym założono weryfikację przepisów po pewnym czasie. To oznacza, że odpowiednie instytucje sprawdzą, co działa a co nie np. w świadczeniu wspierającym. Następnym krokiem ma być ewentualna nowelizacja przepisów. To właśnie w tym przypadku istnieje możliwość obniżenia progu.

Trzy stopnie niepełnosprawności

W polskim systemie wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany i lekki.

Znaczny stopień niepełnosprawności oznacza osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolne do pracy albo zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Z kolei lekki stopień niepełnosprawności oznacza osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link