Projektowana zmiana dotyczy zarządzenia prezesa NFZ (94/2024/DSOZ) w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.
Wizyty domowe fizjoterapeuty
Zgodnie z nim, rehabilitacja domowa w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej miała być zlikwidowana w lipcu 2025 roku. Do tego czasu obowiązywać miał okres przejściowy - fizjoterapeuta w ramach kontraktu fizjoterapii ambulatoryjnej będzie mógł poświęcić do 20 procent czasu pracy na świadczenia podczas wizyt domowych.
Skąd decyzja NFZ?
Teraz niektóre placówki z umową na fizjoterapię ambulatoryjną realizują niemal wszystkie świadczenia w domu pacjenta, mimo że powinny oferować je w gabinecie. Powód? Wyższe stawki za świadczenia w domu, które pozwalają placówkom generować większe zyski. Praktyka ta jest niekorzystna dla pacjentów, ponieważ zmniejsza dostępność usług w poradniach rehabilitacyjnych. Różnica to ok. 25 zł.
Jak wynika z analiz NFZ, dzieje się tak w przypadku aż 1200 z 2300 działających ambulatoriów, które realizują świadczenia domowe w sposób dominujący.
Trzy etapy zmian
Przeciwko zmianom zasad rozliczania świadczeń protestowało m.in. Ogólnopolskie Porozumienie Pracodawców Rehabilitacji. Alarmowało, że wprowadzone zmiany skutkować będą zamknięciem wielu ośrodków ambulatoryjnych, koniecznością masowych zwolnień fizjoterapeutów i ograniczeniem dostępności świadczeń dla pacjentów. W skierowanym do konsultacji projekcie nowego zarządzenia w tej sprawie NFZ zaproponował rozłożenie zmian na trzy etapy.
W pierwszym - od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. – obowiązywać ma zasada, że maksymalnie 50 proc. czasu personelu zatrudnionego w podmiocie, który ma umowę z NFZ na fizjoterapię ambulatoryjną, będzie mogło być przeznaczone na świadczenia w domu pacjenta.
W drugim - od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r. – analogiczny mechanizm, przy czym świadczenia w domu pacjenta mogą angażować maksymalnie 20 proc. czasu pracy fizjoterapeuty.
Docelowo ostateczne rozdzielenie rehabilitacji domowej od ambulatoryjnej ma nastąpić 1 stycznia 2026 r. – wynika z projektu.