Rak jelita grubego to nie wyrok. Ale te rzeczy trzeba wiedzieć

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną i trudną do wykrycia. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jakie badania należy wykonać i do jakiego lekarza iść: gastroenterologa, chirurga czy onkologa? I co jeszcze warto wiedzieć na temat tego nowotworu? Sprawdź!
lekarz pacjent
Rak jelita grubego to nie wyrok. Te rzeczy należy wiedzieć
ShutterStock

Co trzeci respondent (32,3%) jest przekonany, że rak jelita grubego jest nieuleczalny, a 34,7% uważa, że diagnoza tego nowotworu jest wyjątkowo skomplikowana. Ponad połowa badanych (51,6%) sądzi, że terapia jest wyczerpująca dla organizmu, a 40,5% obawia się szybkiego rozwoju przerzutów. Okazuje się, że te przekonania mogą wpływać na unikanie badań profilaktycznych i opóźnianie diagnozy. A to, niestety, zmniejsza szanse na skuteczne leczenie.

Rak jelita grubego. Jakie daje objawy?

Rak jelita grubego przez długi czas może nie dawać wyraźnych symptomów. Jego objawy pojawiają się zwykle dopiero w bardziej zaawansowanej fazie choroby. Warto zwrócić uwagę na takie sygnały jak: obecność krwi w stolcu, zmiana rytmu wypróżnień w ciągu kilku miesięcy, zmiana kształtu stolca, zaparcia (które mogą wynikać ze zwężenia jelita), bóle w dolnej części brzucha, nudności, wymioty, ogólne osłabienie, niezamierzona utrata masy ciała. Pojawienie się tych objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza i wykonania badań diagnostycznych.

Rak jelita grubego. Czynniki ryzyka

W przypadku raka jelita grubego do czynników ryzyka należy zaliczyć kwestie genetyczne, nadużywanie tytoniu i alkoholu oraz niewłaściwą dietę. Jak zauważa dr n. med. Robert Staroń, specjalista gastroenterolog i specjalista chorób wewnętrznych, jednym z ważnych czynników ryzyka jest także wiek.

- Co najmniej 20% kobiet i 30% mężczyzn po pięćdziesiątce podczas kolonoskopii profilaktycznej wykrywane są polipy gruczolakowate, z których w przyszłości może się rozwinąć rak, a które będzie można usunąć od razu poczas badania – mówi specjalista.

Do czynników ryzyka należą także otyłość i nadwaga, zwłaszcza że powodują one permanentny stan zapalny w organizmie. – Według różnych badań i szacunków u osób z nadwagą ryzyko nowotworów jelita grubego zwiększa się o około 30%, a u osób z otyłością o około 50%. – wyjaśnia dr n. med. Witold Mazur, kardiochirurg zajmujący się leczeniem otyłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podejrzenie nowotworu jelita grubego. Jakie badania wykonać?

Z badania wynika, że Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę z roli badań profilaktycznych w wykrywaniu chorób, w tym raka jelita grubego. Aż 84,5% ankietowanych wskazuje kolonoskopię jako jedno z podstawowych badań, które diagnozują stan jelit i pomagają wczesnym etapie wykrywać nieprawidłowości, w tym nowotwór. Zaledwie nieco ponad połowa (54,3%) uznaje również test na obecność krwi utajonej w kale oraz sigmoidoskopię (7,8%) za ważne narzędzia diagnostyczne.

Do jakiego lekarza się udać, gdy w przypadku podejrzenia nowotworu jelita grubego?

Pacjent, u którego test na krew utajoną w kale dał wynik pozytywny, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem. Jak wyjaśnia dr n. med. Staroń, lekarz rodzinny zrobi dokładny wywiad i wypyta o niepokojące objawy. Może także skierować pacjenta na kolonoskopię, która pozwala ocenić stan jelit i wykryć ewentualnie zmiany. - Tę będzie wykonywał już lekarz endoskopista (najczęściej gastroenterolog lub chirurg) – podsumowuje specjalista.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link