
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Ani sama dieta, ani sama aktywność fizyczna nie doprowadzą do tego, że skutecznie i zdrowo schudniemy. Trzeba połączyć te dwie sprawy. Co najważniejsze, musi to być dieta wysokobiałkową, z węglowodanami o niskim indeksie glikemicznym. Wtedy udaje się uregulować masę ciała i wyrównać zaburzenia metaboliczne u pacjentów z otyłością.

W roku szkolnym 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym - poinformowała w ministra edukacji Barbara Nowacka. Wynika to z konieczności "ochrony szkoły przed awanturą polityczną". Trzeba przypomnieć, że przeciwko edukacji zdrowotnej protestowały środowiska prawicowe.

Początek roku bez alkoholu - takie hasło przyświeca akcji "dry january", czyli "suchy styczeń". To miesięczne wyzwanie, podczas którego należy powstrzymać się od spożywania alkoholu. Czy to ma sens? Eksperci przekonują, że tak i pokazują, jak dobroczynny wpływ na organizm ma abstynencja.

Spierzchnięte i pękające usta to problem, który trapi nas często w okresie jesienno-zimowym. W ruch idą wtedy nawilżające balsamy do ust. Warto jednak przyjrzeć się temu uważnie, bo może być to nie tylko defekt kosmetyczny. Takie są np. symptomy cukrzycy lub braku witamin w organizmie.

Bakterie, które żyją w naszych jelitach, mają kolosalne znaczenie dla zdrowia człowieka. Z najnowszych badań wynika, że duża ilość błonnika w naszej diecie pomaga przewidzieć prawdopodobieństwo zapadnięcia na potencjalnie zagrażające życiu infekcje bakteryjne.

To odkrycie daje nadzieję milionom ludzi, którzy chorują na otyłość. Problem ten dotyczy około 650 milionów ludzi na całym świecie. Chodzi o białko, zidentyfikowane w ludzkim organizmie, które blokuje spalanie tłuszczu.

Nowy rok, nowe uregulowania prawne. Wydłużono czas urlopu macierzyńskiego. Przysługuje on rodzicom wcześniaków i niemowląt, które przyszły na świat w terminie, ale wymagają hospitalizacji po narodzinach. O ile wydłużony będzie ten urlop?

Zupa krem z kalafiora ukoi, ogrzeje i odżywi. Ma przy tym niewiele kalorii i robi się ją bardzo szybko. W sam raz na gorący obiad po przyjściu z pracy w zimowy dzień. Dodatek przypraw sprawi, że będzie aromatyczna i pyszna. A przy tym zdrowa.

Uporządkowane otoczenie pomaga utrzymać psychiczną równowagę i obniża poziomu niepokoju? Potwierdza to wiele badań. Od czego więc zacząć? Czy musimy rzucać się na remont i generalne porządki? Podpowiadamy kilka prostych do zastosowania trików, które z dnia na dzień poprawią nasze samopoczucie. A dom będzie piękniał.

Od 2011 roku zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw przedstawiona przez MRPiPS zakłada podwyżkę tego zasiłku do 7000 zł. Nie ma jednak szans, by te zmiany weszły szybko w życie.

Mariusz Trynkiewicz zmarł 9 stycznia w wieku 62 lat na oddziale szpitalnym. Sprawa seryjnego mordercy, który w 1988 roku zamordował czterech chłopców, doprowadziła w 2013 roku do uchwalenia tzw. ustawy o bestiach i utworzenia Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.

Zanotowano duży wzrost zachorowań na ostre infekcje dróg oddechowych. Główny Inspektor Sanitarny podaje, że atakują wirusy układu oddechowego, takie jak grypa, wirus RSV, COVID-19 i inne, w tym ludzki metapneumowirus (hMPV). Placówki służby zdrowia są przeciążone.

Co mają wspólnego pomidory z organizacją pracy? Okazuje się, że bardzo dużo. Technika pomodoro jest bardzo skuteczna w walce z brakiem koncentracji i niemożnością skupienia się w pracy. Jest prosta w zastosowaniu.

Jaka jest dostępność usług medycznych, finansowanych przez NFZ? Okazuje się, że od lat nic się nie poprawiło. Wręcz przeciwnie, jest coraz gorzej. Pacjenci czekają na poradę lekarską, badanie, zabieg lub operację średnio ponad cztery miesiące. To najdłużej w historii prowadzonych od 2012 r. przez Fundację Watch Health Care statystyk.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii opracowali nową technologię genetyczną mvGPT, która pozwala jednocześnie edytować i regulować wiele genów. Technologia ta, opisana w "Nature Communications", ma ogromny potencjał. Zdaniem naukowców, może w przyszłości pomóc tym, którzy cierpią na cukrzycę typu 1.