
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Duże zmiany w zwolnieniach lekarskich zaczną obowiązywać od 2025 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce znieść całkowity zakaz pracy na L4. Oznacza to, że pod pewnymi warunkami część osób, przebywających na zwolnieniach lekarskich, będzie mogła pracować. Planowane są również zmiany w systemu kontroli zwolnień przez ZUS.

To trzeba widzieć koniecznie, by zadbać o swoje zdrowie. Na pracodawcy spoczywa obowiązek refundacji, jeśli ile lekarz medycyny pracy wskaże, co jest niezbędne do pracy przy komputerze. Ministerstwo Zdrowia wskazuje w jakich przypadkach, do jakiej kwoty i jak często należna jest refundacja.

Mak to symbol dobrobytu. Nie może go zabraknąć na wigilijnym stole. Boże Narodzenie w Polsce to czas makowców i kutii. GIS przestrzega przed kupowaniem tego rodzaju maku. Bądźmy uważni podczas przedświątecznych zakupów.

Zaganiani, zapracowani, zmęczeni i zestresowani. Tacy jesteśmy na co dzień. Jak nad tym zapanować? Święta to idealny czas. Przede wszystkim, podejdźmy do nich, jak do najpiękniejszego czasu w roku i nie dokładajmy sobie zmartwień. Zaufajmy mocy świątecznych rytuałów. Dają poczucie stabilności, ciągłości i sensu. Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym wyjątkowo mocno odczuwamy ich siłę.

Najstarszy szpital w Szczecinie został wyposażony w bardzo nowoczesny sprzęt. Robot Da Vinci X będzie tam wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów chirurgii małoinwazyjnej. Szkolenia lekarzy potrwają trzy miesiące. Sprzęt kupiono dzięki dotacji MON z programu robotyki w wojskowej służbie zdrowia.

Reforma szpitali to ważny punkt programu ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Nie od dziś wiadomo, że szpitale są w kiepskiej kondycji. Wiele wskazuje jednak na to, że prace nad nim nie będą szybko postępować. Szefowa resortu podkreśla jednak, że nie ma zamiaru się poddać. "Na pewno nie rezygnuję z reformy szpitali" - zadeklarowała.

Jak przygotować pyszne, dietetyczne i smakowite danie na Wigilię? Polecamy rybę pieczoną w papilotach. Świetnie sprawdzi się ten sposób przyrządzania ryby w przypadku np. pstrąga. Można tak przygotować również karpia. Ten smak zachwyca, a kalorii jest naprawdę mało w porównaniu np. ze smażeniem.

Pojawiło się ważne ostrzeżenie, które dotyczy bardzo popularnego, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, produktu spożywczego. Chodzi o gotowe danie ze śledzi. Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił, że w partii śledzi z porem wykryto groźną bakterię.

Za nami Movember, czyli miesiąc Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem. Przeprowadzono w związku z tym wiele akcji, promujących badania profilaktyczne. Jedną z nich była kampania Mosznowładcy, zapewniającej bezpłatne badania dla mężczyzn w całej Polsce.

Sezon grypowy w pełni. Lekarze widzą to wyraźnie podczas swojej praktyki. W ich gabinetach przybywa chorych. Zdecydowanie na prowadzeniu jest grypa. Tak jest m.in. w województwie śląskim. Codziennie kilkaset osób na Śląsku ma potwierdzoną, zdiagnozowaną grypę.

Polacy dużo korzystają z prywatnej opieki zdrowotnej - wynika ze statystyk. To średnio ok. 12 wizyt rocznie. Najwięcej pacjentów w przychodniach prywatnych to osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Najczęściej odwiedzani lekarze to m.in. internista, ortopeda i okulista.

W ciągu kilku tygodni gotowe mogą być pierwsze propozycje, jak dalej mają działać Centra Zdrowia Psychicznego. Do opracowującego projekt zespołu wejdą przedstawiciele resortu zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz strony społecznej. W sprawie utrzymania sieci centrów zorganizowano m.in. manifestację. Program pilotażowy dobiega bowiem końca w połowie 2025 r.

Na bankiecie noblowskim w ratuszu w Sztokholmie laureatom Nagrody Nobla i gościom podano zaskakujące danie. Nie jest ono uważane za wykwintne, ale gospodarze mieli swój cel. Chodzi o promocję zdrowego odżywiania.

Nie żyje anestezjolog Łukasz Pakuła. Chorował na rzadką odmianę nowotworu. Kilka lat walczył z rakiem. W 2021 r. zgłosił się na badania w ramach medycyny pracy i wtedy wykryto u niego nowotwór. Choroba była już dość zaawansowana.

Popularny kucharz Tomasz Jakubiak zmaga się z groźnym i rzadko występującym nowotworem. Bardzo schudł, ma ataki bólu. Jest już po ośmiu chemioterapiach. Teraz przebywa na leczeniu w Izraelu. Jaki nowotwór zaatakował kucharza? Jakie były pierwsze objawy?