Informacja GIF ws. producenta melatoniny stosowanej przez Igę Świątek

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W piątek, 29 listopada Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował informację w sprawie producenta melatoniny stosowanej przez Igę Światek. W informacji przekazano, że trwa niezapowiedziana wizyta inspekcji, aby potwierdzić lub wykluczyć zaistnienie wady jakościowej.
Iga Świątek
Informacja GIF ws. producenta melatoniny stosowanej przez Igę Świątek
Shutterstock

Iga Świątek opublikowała w social mediach nagranie, w którym wyjaśniła dlaczego nie wzięła udziału w turniejach w Azji. Po turnieju w Cincinnati uzyskała pozytywny wynik testu antydopingowego, w jej organizmie wykryto niedozwoloną trimetazydynę (TMZ), a następnie została ukarana miesięczną dyskwalifikacją. Wykryto u niej minimalną ilość substancji antydopingowej, która – jak się później okazało – była także obecna w konkretnej serii melatoniny używanej przez nią od dłuższego czasu. "Przez ostatnie 2,5 miesiąca poddałam się surowemu postępowaniu agencji ITIA, które potwierdziło moją niewinność. Jedyny pozytywny test antydopingowy w mojej karierze z niewiarygodnie niskim stężeniem substancji zabronionej, o której nigdy wcześniej nie słyszałam, sprawił, że pod znakiem zapytania stanęło wszystko, na co pracowałam przez całe życia. A ja i cały mój Zespół zmierzyliśmy się z ogromnym stresem i lękiem. Wszystko zostało skrupulatnie wyjaśnione, a ja mogę z czystą kartą wrócić do tego, co kocham najbardziej i wiem, że będę teraz silniejsza niż kiedykolwiek" – napisała Świątek w poście dołączonym do nagrania.

Informacja GIF ws. producenta melatoniny stosowanej przez Igę Świątek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że polski podmiot wskazywany w doniesieniach medialnych jako producent produktu leczniczego, będącego przyczyną postępowania wyjaśniającego, prowadzonego przez Międzynarodową Agencję ds. Integralności Tenisa (ITIA), wytwarza zarówno produkty lecznicze z melatoniną, jak również z trimetazydyną.

GIF przekazał, że do Inspektoratu dotychczas nie wpłynęły zgłoszenia podejrzenia wady jakościowej dotyczące produktów leczniczych tego podmiotu zawierających wymienione substancje. „Doniesienia prasowe traktujemy jako zgłoszenie podejrzenia wady jakościowej produktu leczniczego i podejmujemy działania, w tym niezapowiedzianą inspekcję w miejscu wytwarzania produktu, aby potwierdzić lub wykluczyć wadę jakościową. W przypadku potwierdzenia wady zostaną podjęte odpowiednie działania wobec produktu leczniczego i wobec wytwórcy. Niezwłocznie poinformujemy o wynikach inspekcji” – przekazano w opublikowanej informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link