
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Kolejki do lekarzy specjalistów, którzy przyjmują w ramach NFZ, to już smutna legenda. Choć NFZ zwiększył nakłady na leczenie ambulatoryjne, nie sprawiło to, że czeka się krócej. Tak wynika ze sprawozdania Narodowego Funduszu Zdrowia za III kwartał 2024 roku. Do najbardziej obleganych specjalistów kolejki wydłużyły się.

Zawiera ją wiele dostępnych na rynku suplementów. Są bardzo chętnie kupowane. O którą witaminę chodzi? To witamina D. Amerykańska organizacja USPSTF ogłosiła, że mimo korzyści zdrowotnych, witamina D i wapń nie zapobiegają złamaniom kości u osób starszych.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przeprowadzono innowacyjną operację u pacjentki z rakiem sutka. Wykonano mastektomię oraz limfadenektomię, czyli usunięcie węzłów chłonnych, i rekonstrukcję usuniętej piersi. Wszystko to podczas jednego zabiegu.

Wiele się ostatnio mówi o "Blue Monday", czyli najsmutniejszym i najgorszym dniu roku. Czy to zjawisko ma poparcie w badaniach naukowych? Psychologowie przestrzegają, by nie ulegać znanemu w psychologii efektowi Golema.

To dobre wiadomości dla tych, którzy potrzebują leczenia sanatoryjnego. Więcej osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji w uzdrowiskach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na to w br. więcej pieniędzy. Kto może pojechać na taki turnus?

GIS wydał komunikat w związku z pojawieniem się w Niemczech przypadków pryszczycy u wołów domowych. Choroba ta, choć rzadko dotyka ludzi, stanowi ogromne zagrożenie dla zwierząt hodowlanych i przemysłu mięsnego.

Otyłość to poważna choroba cywilizacyjna. Rośnie liczba osób, które są nią dotknięte. Naukowcy proponują nowy sposób jej mierzenia, który pozwala na bardziej precyzyjną ocenę stopnia otyłości. Są przekonani, że to pomoże w leczeniu. Co zamiast BMI?

Jest nazywany eliksirem długowieczności. Zawiera wiele witamin, minerałów, dodaje energii. To delikatnie musujący, fermentowany napój herbaciany o przyjemnie kwaśnym, lekko owocowym smaku. Jest ceniony w medycynie Dalekiego Wschodu. Moda na ten napój regularnie wraca. Był bardzo popularny w PRL.

Dhal pochodzi z Indii, ale zadomowił się już u nas na dobre. To gęsta zupa z czerwonej soczewicy. Bywa też nazywana soczewicowym gulaszem. Jest odżywcza, rozgrzewająca, ma dużo błonnika i roślinnego białka. Dzięki temu doskonale sprawdzi się w zdrowej diecie.

Na popularnej platformie streamingowej zadebiutował serial medyczny. Zapowiada się hit. "Doktor Larsen" opowiada o lekarce, która po wypadku straciła pamięć. Musi teraz odbudować swoje życie prywatne i zawodowe. Gdzie oglądać ten nowy serial?

W sieci krąży "oświadczenie", w którym Polacy deklarują rezygnację z leczenia sprzętem, kupionym przez WOŚP. "Dokument" budzi mnóstwo kontrowersji i jest uważany za element akcji, wymierzonej w WOŚP i Jerzego Owsiaka. Czy to "oświadczenie" ma moc prawną?

Są już projekty aktów wykonawczych do zmienionej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dokument wprowadza niezwykle ważne zmiany w pracy zespołów ratownictwa medycznego. Jest też kilka ważnych punktów, dotyczących samych pacjentów. Oto najważniejsze.

Dieta roślinna, bogata w błonnik pomaga utrzymać zdrowie, dobrą wagę i zapobiega w wielu poważnym chorobom. Warzywa i owoce są nieocenione, ale zwłaszcza jedno z nich zostało uznany za szczególnie korzystny dla naszego zdrowia. Ranking opublikowało Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

25,62 zł za osobodzień - taka kwota na jedzenie dla jednego pacjenta dziennie obowiązuje w szpitalach. Polska Federacja Szpitali apeluje do Ministerstwa Zdrowia o dostosowanie finansowania programu "Dobry posiłek w szpitalu" do rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

20 stycznia amerykański reżyser David Lynch skończyłby 79 lat. Twórca "Miasteczka Twin Peaks" i "Blue Velvet" zmarł 16 stycznia. Kilka miesięcy temu zapowiadał, że jego dni są policzone. Od co najmniej czterech lat chorował na rozedmę płuc.