
Beata Zatońska
Beata Zatońska, dziennikarka, autorka książek, miłośniczka i znawczyni Włoch oraz filmoznawczyni. Współautorka bloga italianki.pl oraz m.in. książki „Zmontowani”. W Dziennik.pl zajmuje się tematyką show-biznesową oraz lifestylową.

Nowy szef CIA John Ratcliffe ujawnił wnioski z najnowszego raportu o przyczynach wybuchu pandemii koronawirusa. To duże zaskoczenie i niespodziewany zwrot akcji. CIA skłania się do koncepcji o rozprzestrzenieniu się wirusa z chińskiego laboratorium.

W niedzielę o godz. 20 w Warszawie i innych polskich miastach rozbłysło "Światełko do nieba". To kulminacyjny moment każdego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "To moment scalający nas wszystkich" - powiedział lider WOŚP Jerzy Owsiak ze sceny na błoniach Stadionu Narodowego.

Do tej pory przyjmowało się, że dieta bogata w czerwone mięso sprzyja powstawaniu wielu chorób. Nowe badania pokazują jednak, że odpowiednio zbilansowane menu z udziałem czerwonego mięsa sprzyja zdrowiu serca i jelit.

Tegoroczna Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem: "Gramy na zdrowie!". Celem jest wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej, a motywem przewodnim jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. To już 33. finał WOŚP. Co wiemy o hematologii i onkologii dziecięcej?

26 stycznia zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To już 33 finał. W ten weekend w wielu polskich miastach będzie można skorzystać z bezpłatnych badań. To część finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jedna z największych stref z mobilnymi gabinetami powstaje na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.

Podają chorym na raka suplementy, odradzają leczenie w szpitalu, chemioterapię i badania takie jak np. biopsja. Naturopaci i inni tego typu "specjaliści" konsultują i zalecają terapie. Efekty są z reguły tragiczne dla pacjentów. O kobiecie, która korzystała z porad naturopaty, opowiedziano w podkaście "Szarlatan".

Dwie trzecie osób, które przeszły zakażenie COVID-19, cierpi z powodu tzw. long COVID. Takie są wyniki właśnie opublikowanych w PLOS Medicine badań. Przez ponad rok doświadczają ograniczonej wydolności fizycznej i gorszych wyników w testach poznawczych.

Z tego powodu co roku umiera w Europie aż 200 tys. osób. Co jest przyczyną tak wysokiej śmiertelności? Chodzi o niestosowanie się do zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. To jedno z większych wyzwań, któremu muszą sprostać lekarze.

W przychodniach przybywa pacjentów. W pierwszej połowie stycznia wykryto 1,2 tys. przypadków krztuśca i ponad 3,6 tys. zakażeń wirusem RSV - wynika z nowych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Coraz więcej osób choruje też na grypę, to kilkadziesiąt tysięcy przypadków tygodniowo.

Jest dostępna przez cały rok. Pyszna, chrupiąca i soczysta. Jej liście, zbite w podłużną kolbę, można jeść na surowo i np. dusić. Trochę teraz zapomniana, ale koniecznie trzeba włączyć ją do jadłospisu. Mowa o cykorii, która ma nieocenione właściwości prozdrowotne. Przygotowuje się z niej pyszne sałatki.

Od sierpnia 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych i opiekuńczych. W związku z tym od 1 listopada weszły w życie podwyższone stawki tych świadczeń. Świadczenie rodzicielskie ustalono teraz na poziomie 1000 złotych miesięcznie. Kolejna wypłata tego świadczenia zaplanowana jest na luty przyszłego roku. Oto szczegóły.

Obecność śmiertelnego dla bydła wirusa niespełna dwa tygodnie temu wykryto w Niemczech, 70 kilometrów od granicy z Polską. Trwają wzmożone kontrole i działają bramki dezynfekcyjne. Czy wirus jest niebezpieczny dla ludzi? W naszym kraju wykryto za to ogniska zakażeń inną, bardzo niebezpieczną chorobą.

21 stycznia 2025 roku Główny Inspektorat Sanitarny i Narodowy Instytut Leków podpisały porozumienie o współpracy. Obejmuje ono działania w zakresie prewencji zdrowotnej, kontroli jakości suplementów diety oraz wspólnych projektów naukowych i edukacyjnych.

Nowe wyniki badań dają nadzieję. Naukowcy wskazują, co pomoże ograniczyć odkładanie się w mózgu białek. Proces ten jest związany z poważną chorobą degradacyjną.

Lekarze mówią o epidemii. To niezwykle groźny, zagrażający życiu tzw. zespół objawów klinicznych, związanych z czynnościami mózgu. Jeszcze jakiś czas temu mówiło się, że dotyka osoby starsze, teraz jest coraz więcej przypadków wśród ludzi młodych, także dwudziestoletnich.